-1.1 C
Plungė
2024 / 12 / 07

Ypatingas receptas Vasario 16-ajai: trispalviai blyneliai iš modernios dvaro virtuvės

Ar jau skaitėte?

Artėjanti Valstybės atkūrimo diena – puiki proga susikurti ypatingą nuotaiką, paspėlioti, kokius patiekalus anuomet rinkosi Vasario 16-osios akto signatarai. O Zyplių dvaro virtuvės kuchmistras siūlo išskirtinį receptą, kuris papuoš šventinį stalą Lietuvos trispalvės spalvomis.

- Reklama -

Lietuviškų patiekalų neatsisakydavo net prezidentai

Pasak gastronominio paveldo tyrinėtojo, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto profesoriaus Rimvydo Laužiko, tarpukariu Lietuvos restoranų virtuvėse buvo jaučiama stipri kitų šalių įtaka. Visgi, profesorius pastebi, kad namuose gaminti patiekalai nenutolo nuo valstietiškų šaknų.

„Tarpukariu, kaip ir XIX amžiuje, Lietuvoje (kaip ir visoje Europoje) restoranų virtuvėse vis dar dominavo prancūziškoji gastronomija. Tačiau buvo pakankamai gyvas ir vietinis, aukštosios LDK dvaro virtuvės sluoksnis, kiek stipresnis Vilniuje. Tuo pat metu Klaipėdoje buvo ryški ir vokiškos gastronominės tradicijos įtaka. Valgant namuose, privačiai, net prezidentų ir ministrų šeimose netrūko valstietiškų patiekalų – juk dauguma Lietuvos inteligentijos buvo iš kaimo ūkininkų šeimų,“ – atskleidžia R. Laužikas.

Lietuviškosios gastronomijos žinovas sako, kad tarpukario miestiečių virtuvėse vyravo vietiniai produktai. Mat, kaip pasakoja profesorius, kaimiškos kilmės lietuvių miestiečiai tuos produktus labai mėgo. Nors tarpukario ekonominė situacija buvo gana sudėtinga, tačiau buvo pastebimas kulinarijos ir apskritai gastronomijos evoliucionavimas, įmantresnių receptų ir skonių paieškos.

„Tarpukariu, ypač mieste, paprastų pyragų jau neužtekdavę. Lygindami XIX a. pabaigos ir tarpukario receptų knygas galime pastebėti, kad atsirado kur kas daugiau prabangių saldumynų, tokių kaip tortai“, – tikina R. Laužikas.

Skoniuose atsispindinti šalių kultūra

Anot didikų gastronomines tradicijas puoselėjančio Zyplių dvaro virtuvės restorano kuchmistro Artūro Rakausko, maistas kiekvienai valstybei yra pasididžiavimo šaltinis, o tam tikri patiekalai jau yra tapę šalių reprezentaciniais simboliais: „Pavyzdžiui, Vokietija su kopūstais ir dešrelėmis, karkomis bei alumi, o Italijos neįsivaizduojame be įvairiausių makaronų patiekalų, vyno ir alyvuogių aliejaus. Jau neretam užsieniečiui atpažįstama ir juoda lietuviška duona, baltas varškės sūris, šaltibarščiai, cepelinai ar šakotis.“

- Reklama -

Kuchmistras priduria, jog lietuvių tradicijoje gastronomija nuo seno užėmė labai svarbią vietą. Ypatingas dėmesys buvo skiriamas vietoje užaugintiems ingredientams: daržovėms, gyvūninės kilmės produktams, prieskoninėms žolelėms, iš kurių, pagal Europos tendencijas, pagamintais patiekalais vėliau su pasididžiavimu buvo vaišinami svečiai.

A. Rakauskas pastebi ir kitą svarbią maisto reikšmę – jis visais laikais išliko bendrystės šaltiniu, suburiančiu šeimas ir artimuosius. Tad, Valstybės atkūrimo dienos proga kuchmistras dalinasi ypatingu receptu, kuris stalą papuoš trispalvės spalvomis ir neįprastu puikiai pažįstamų skonių deriniu.

Zyplių dvaro virtuvės kuchmistro trispalviai blyneliai

Blyneliams reikės:

100 g miltų, 150 ml pieno, žiupsnelio druskos, 1 a. š. ciberžolės, žiupsnelio muskato riešuto, ½ a. š. cinamono, 1 v. š. cukraus, 1 kiaušinio, 1 v. š. tirpinto sviesto.

Paruošimas:

Į dubenį sudėkite visus ingredientus ir suplakite iki vientisos masės, palikite tešlą 10 minučių „pailsėti“. Į įkaitintą ir sviestu pateptą keptuvę plonai pilkite tešlą ir kepkite lietinius blynelius.

Raudonam įdarui reikės:

200 g virtų ir luptų burokėlių, 1 čiobrelio šakelės, alyvuogių aliejaus kepimui, ½ v. š. cukraus, 1 v. š. balzaminio acto, 1 apelsino.

Raudonojo įdaro paruošimas:

Burokėlius susipjaustyti maždaug 0,5 cm dydžio kubeliais.

Nuo apelsino su smulkia trintuve nutarkuoti žievelę, bet tik oranžinę dalį, nes balta yra karti ir išspauskite sultis iš minkštimo. Į įkaitintą keptuvę įpilkite alyvuogių aliejaus ir dėkite kepti burokėlius, nuolat maišydami kepkite, kol šiek tiek apskrus, tada sudėkite cukrų ir čiobrelio šakeles, kepkite, kol cukrus pradės karamelizuotis. Tuomet pilkite balzaminį actą ir apelsinų sultis, gerai išmaišykite ir kepkite, kol beveik visas skystis išgaruos.

Žaliam įdarui reikės:

100 g špinatų lapelių, 80 g fetos sūrio, 2 v. š. maltų pistacijų.

Žaliojo įdaro paruošimas:

Sudėkite špinatus ir apelsino žieveles, truputį pakaitinkite, kol špinatai šiek tiek sukris ir nuimkite nuo ugnies, palikite atvėsti. Į atvėsius špinatus sudėkite pistacijas, susmulkintą fetos sūrį ir viską sumaišykite.

Paruošto įdaro dėkite į blynelius ir susukite juos. Suvyniotus blynelius pakepinkite ant sviesto iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus iki aukso spalvos.

Komponuokite lėkštėje, kad gražiai susidėtų trispalvė. Padažui galite naudoti kas jums patinka, taip pat tinka įvairiausios uogos, vynų padažai.

TOP naujienos

„Rimi“ moliūgų ir Helovino aksesuarų įsigysite pigiau: štai, kaip galima panaudoti išskaptuoto moliūgo likučius

Tradicija pjaustyti moliūgus per Šiurpnaktį kilusi iš XIX a. Airijos, kur žmonės skaptavo ropes ir kitas šakniavaisines daržoves, norėdami atbaidyti piktąsias dvasias. Moliūgai šiai...

Cukrus: ar būtina jį pašalinti iš savo mitybos?

Neseniai paskelbti mokslinio tyrimo rezultatai parodė, kad asmenys, gėrę daugiau cukrumi saldintų gėrimų – gaiviųjų gėrimų, vaisvandenių, sirupų, sulčių, saldintų karštų gėrimų, pieniškų cukrumi...

2,5 mlrd. pagalbos verslui planas: kokie jo iššūkiai, galimos grėsmės ir privalumai?

Dėl koronaviruso kenčiant ir verslui patiriant nuostolius, pirmadienį Vyriausybė patvirtino 2,5 milijardo eurų pagalbos verslui planą. Kokie plano privalumai, kokie trūkumai, kokios galimos grėsmės...

Gydytoja dietologė: sultis vaikams galima gerti, tik svarbi viena taisyklė

Vaikų šventė dažniausiai neįsivaizduojama be ryškiaspalvių sulčių, kurios ne tik puošia stalą, bet ir praturtina šventiško maisto racioną vitaminų gausa. Anot gydytojos dietologės dr....

Sutaupyti elektros išlaidoms įmanoma iki 70 proc.

Ieškantiems naujo būsto papildomas galvos skausmas – kylančios elektros kainos. Nors pasirinkimo trūkumo nėra, specialistų teigimu, gyventojų pagrindiniais kriterijais buvusią infrastruktūrą ir kainą, papildė dar vienas „saugiklis“, – kaip būsimasis būstas aprūpinamas elektra ir...

Kaip vilniečiai ir miesto svečiai „pūtė į uodegą“

Posakis „papūsk man į uodega“ viešosios įstaigos „Amatų gildija“ dirbtuvėse, esančiose Skapo g. 3-34, gruodžio mėnesį skambėjo dažnai. VšĮ „Amatų gildija“ dalyvauja Vilniaus miesto savivaldybės Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programoje“ vykdydama projektą „Tradicinės...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS