Prekes internetu perkantys ir mokėjimo kortele atsiskaitantys vartotojai turi galimybę susigrąžinti pinigus, jei prekė taip ir nepasiekė adresato. Jie gali kreiptis į savo banką ir prašyti pritaikyti pinigų susigrąžinimo (angl. charge back) procedūrą – tai įrankis, kurio dėka vartotojo bankas grąžina pinigus iš pardavėjo banko, jei pardavėjas neįrodo, kad prekė vartotojui buvo pristatyta. Europos vartotojų centrų tinklo (ECC-Net) patirtis rodo, kad bankai yra linkę padėti savo klientams, nepaisant to, kad teisės aktai neįpareigoja bankų grąžinti pinigus. Panaši procedūra yra įmanoma, jeigu mokėta naudojantis kai kuriomis elektroninėmis mokėjimo sistemomis. Pinigų grąžinimo negalima tikėtis, jeigu buvo daromi mokėjimai banko pavedimu.
„Vartotojai kartais netikrina iš ko įsigyja prekes internetu ir perka iš rizikingų elektroninių parduotuvių. Taip pat ir su sąžiningais pardavėjais kyla problemų, kai jie gauna per didelį užsakymų skaičių ir nepajėgia pristatyti užsakytų prekių per nustatytą terminą bei negrąžina sumokėtų pinigų. Jeigu vartotojai atsiskaitė kortele arba naudodamiesi elektronine mokėjimo sistema, yra galimybė susigrąžinti pinigus“, – teigia Europos vartotojų centro Lietuvoje vedėja dr. Raimonda Balnienė. Europos vartotojų centras teikia konsultacijas bei padeda išspręsti problemas, kurios kyla su kitose ES šalyse, Islandijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Norvegijoje registruotais pardavėjais.
Kilus ginčui su pardavėju ir nepavykus susigrąžinti sumokėtų pinigų, patartina kreiptis raštu į kortelę išdavusio banko centrinį ginčų skyrių, prašant pasinaudoti pinigų susigrąžinimo (angl. charge back) procedūra. Jeigu mokėta pasinaudojant elektroninėmis mokėjimo sistemomis, pagalbos galima kreiptis į klientų aptarnavimo skyrių.
„Kai kuriais atvejais pinigų susigrąžinimo procedūra gali padėti, kai pristatomos ne tos prekės, kurias užsisakėte ir pardavėjas neprisiima už tai atsakomybės. Vartotojai kreipdamiesi į kortelę išdavusį banką turėtų pateikti tinkamus dokumentus, tarp jų – užsakymą, sąskaitą – faktūrą ir susirašinėjimą su pardavėju“, – nurodo dr. Raimonda Balnienė. „Išpakuojant siuntinį visada patartina fotografuoti ar filmuoti. Toks įrašas gali praversti, jeigu kažkas vyksta ne pagal planą, ypač kai prekės pristatomos sugadintos“. Gali būti, kad ir tokiu atveju galėsite kreiptis dėl pinigų susigrąžinimo procedūros galimybės.
Kai už prekes sumokama banko pavedimu, tikimybė susigrąžinti pinigus labai nedidelė. „Kai suma palieka vartotojo banko sąskaitą, o pardavėjas nenori jos grąžinti vartotojui, pinigų grąžinti paprastai nėra galimybės. Štai kodėl sukčiai dažniausiai reikalauja mokėjimų banko pavedimu“, – teigia Europos vartotojų centro Lietuvoje vedėja dr. Raimonda Balnienė.
Norėdami įvertinti internetu prekiaujantį pardavėją, iš kurio norite pirkti pirmą kartą, susipažinkite su patarimais Europos vartotojų centro svetainėje https://www.ecc.lt/lt/rights/shopping/e_commerce/. Taip pat kviečiame išbandyti savo jėgas naujame saugaus apsipirkimo internete žaidime https://brandedshoesoutlet.eu/
Jeigu vartotojas susiduria su tarpvalstybinio pobūdžio problema dėl pardavėjo iš kitos ES šalies, Islandijos, Norvegijos ar Jungtinės Karalystės, jis gali pasinaudoti nemokama Europos vartotojų centrų tinklo (ECC-Net) pagalba. Jau 15 metų tinklas, kurį sudaro 30 centrų, teikia nemokamą pagalbą Europos vartotojams. Juos finansuoja Europos Komisija ir valstybės narės.
Šis pranešimas spaudai buvo finansuojamas Europos Sąjungos Vartotojų Programos (2014-2020).
Šio pranešimo spaudai turinys atspindi tik autoriaus poziciją bei yra jo atsakomybė; tai negali būti vertinama kaip atspindinti Europos Komisijos ir/ar Vartotojų, sveikatos, žemės ūkio ir maisto programų vykdomosios agentūros (CHAFEA) ar kitos Europos Sąjungos institucijos poziciją. Europos Komisija ir Agentūra neprisiima jokios atsakomybės už pateiktos informacijos panaudojimą.“
Rasa Tiaškevičienė
Vyriausioji specialistė
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba