2.5 C
Plungė
2025 / 01 / 20

Kaip išsirinkti pirmą automobilį, pataria Benediktas Vanagas

Ar jau skaitėte?

Automobilis. Nuotrauka Malte Luk iš Pexels.

Pigus, saugus ir lengvai eksploatuojamas – sakoma, kad toks turėtų būti pirmasis automobilis. Panašios nuomonės yra ir 80 proc. apklausos dalyvių, teigusių, kad pirmąja mašina tapti turėtų nedidelis miesto automobilis. Tačiau kai ateina laikas jį įsigyti, dažnai jaunuoliams prioritetais tampa estetika, įvaizdis ir vairavimo malonumas. „Inbank team Pitlane“ pilotas Benediktas Vanagas dalinasi patarimais, kaip jaunam vairuotojui išsirinkti automobilį, kuris vėliau netaptų galvos skausmu.

- Reklama -

„Pirmojo automobilio pirkimas mūsų kultūroje yra romantizuojamas. Tikima, kad jis suteikia daug laisvės ir atveria naujas galimybes, tad norisi turėti maksimaliai gerą automobilį. Apie įsipareigojimus galvojama jau jį nusipirkus. Tačiau reikia pripažinti, kad retas iš mūsų gali nepasiduoti emocijoms ir pragmatiškai išsirinkti automobilį. Todėl planavimas turėtų būti pirmas ir pats atsakingiausias etapas“, – sako B. Vanagas.

 

Pirmiausia įsivertinkite savo biudžetą

Rinktis automobilį reikia pradėti nuo realistinio kainų rėžio nusistatymo. „Jei pradėsite rinktis automobilį nenusistatę biudžeto, lūkesčiai naujam pirkiniui gali greitai išsipūsti. Norėsis, kad jis būtų ir su gera rida, ir patogus, ir turėtų daug privalumų. Dažnai akys nori daugiau nei leidžia kišenė, todėl pirma nubrėžkite kainos lubas. Geriau įsigyti tvarkingą automobilį pagal kišenę negu mašiną su neaiškia istorija ir mažesne nei rinkos kaina“, – teigia „Inbank team Pitlane“ pilotas.

Tačiau jei brangesnis automobilis yra nepalyginamai saugesnis, taupesnis ar kitaip pranašesnis, reikiamą dalį sumos galite finansuoti. Tokiu atveju atsakingai įvertinkite savo galimybes vykdyti savo įsipareigojimus.

Dar prieš rinkdamiesi automobilį, atsižvelkite ne tik į turimas santaupas jam nusipirkti, bet ir į tai, kiek galėsite skirti automobilio išlaikymui. Per mėnesį visoms automobilio išlaidoms turėtumėte skirti ne daugiau 15-20 procentų pajamų.

- Reklama -

„Perkant pirmą automobilį apskaičiuoti galimas mėnesines išlaidas gali atrodyti sudėtinga, bet taip nėra. Pirma, įvertinkite kiek kilometrų per mėnesį vidutiniškai nuvažiuosite, taip galėsite apskaičiuoti preliminarias išlaidas kurui. Tik turėkite omenyje, kad jo kainos svyruoja ir ilgainiui auga. Taip pat porą kartų į metus reikės keisti automobilio tepalus, filtrus ir valytuvus. Žiemai reikės padangų, kurių komplektas kainuos kelis šimtus eurų. Dar yra išlaidos draudimui ir „atsidėjimas“ nenumatytiems remontams“, – vardija B. Vanagas.

Potencialių išlaidų įvertinimas gali netgi padėti apsispręsti, kokį automobilį išsirinkti. Pavyzdžiui, galingas ir senesnis automobilis mieste sunaudoja 10 litrų degalų, mažiau galingas ir naujesnis – 7 litrus, o per metus planuojate nuvažiuoti 15 000 kilometrų. Vien išlaidoms kurui su pastaruoju sutaupytumėte apie 500 eurų per metus. Neskaičiuojant kitų eksploatacijos kaštų.

Kaip išsirinkti pirmą automobilį arba meilė iš išskaičiavimo

Kai atliksite namų darbus ir įsivertinsite savo biudžetą bei galimybes išlaikyti automobilį, galite pradėti rinktis konkretų modelį. Šiame etape B. Vanagas įspėja išvengti vienos didžiausių klaidų.

„Renkantis pirmą automobilį, atsiminkite paprastą taisyklę – jis nėra investicija ir ims prarasti vertę vos jį nusipirksite. Būkite pragmatiški ir rinkitės iš modelių, kuriuos pigu išlaikyti ir kurie yra užsitarnavę „neužmušamų“ vardą. Pavyzdžiui, japoniški automobiliai garsėja savo patikimumu. Jei aptarnavimai ir tepalų keitimas atliekami laiku, jie gali nuvažiuoti ir 500 000 kilometrų“, – sako vienas labiausiai patyrusių Lietuvos lenktynininkų.

Vertindami automobilių patikimumą neskubėkite pasitikėti draugų ar komentatorių internete patarimais. Jie nebūtinai yra objektyvūs.

Verčiau pasirinktus modelius patikrinkite nepriklausomų vertintojų reitinguose. Pavyzdžiui, Vokietijoje ir Austrijoje veikianti techninės apžiūros asociacija (TÜV) kasmet sudaro patikimiausių naudotų automobilių reitingą. Jame pateikiama informacija, kokia dalis automobilių pagal konkretų modelį ir pagaminimo metus turėjo trūkumų. Šis reitingas ypatingas tuo, kad sudaromas pagal realiai atliktas technines apžiūras.

Kai išsirinksite konkretų automobilį, prieš pirkdami patikrinkite jo identifikavimo numerį (VIN). Jis parodys automobilio istoriją, turėtus eismo įvykius ir kitą aktualią informaciją, kurios pardavėjas nežinojo. Arba nenorėjo pasakyti. Net ir tuo atveju, kai VIN patikra neatskleidė didelių trūkumų, prieš pirkdami pirmąjį automobilį patikrinkite servise arba derėkitės, kad pardavėjas raštu suteiktų bent kelių mėnesių garantiją.

Nepamirškite įvertinti saugumo

Mažas ir pigus automobilis gali vilioti savo prieinamumu ir žemais išlaikymo kaštais, tačiau eismo įvykių metu tokia mašina nebūtinai bus saugi.

„Kai kalbame apie senesnius automobilius, avarijų metu didesni bei sunkesni ir mažiau nukenčia, ir geriau apsaugo keleivius. Tokie yra fizikos dėsniai. Visgi, situacija naujesnių dėvėtų automobilių rinkoje yra kitokia. Net ir mažiausi – supermini klasės – modeliai turi daug aktyvios bei pasyvios saugumo įrangos ir keleivius apsaugo neblogiau nei didesni“, – paaiškina B. Vanagas.

Tikimybė, kad mažai patirties turintis vairuotojas pateks į didesnį ar mažesnį įvykį, yra didelė. „Mažų mažiausiai pirmasis automobilis turėtų turėti elektroninę stabilumo kontrolę (ESC) ir stabdžių anti-blokavimo sistemą (ABS). Tačiau jei yra galimybė, rinkitės modelius, kurie turi daugiau saugumo įrangos. Ji gali išgelbėti gyvybes“, – tvirtina lenktynininkas.

Papildomą saugumo įrangą gali sudaryti traukos kontrolė, kuri padeda išlaikyti automobilio stabilumą pagreitėjimo metu, įspėjimo apie nukrypimą nuo kelio juostos ir automatinio avarinio stabdymo sistemos ar aklosios zonos indikatorius.

Jei dvejojate, ar pasirinktas modelis yra pakankamai saugus, patikrinkite jį „EuroNCAP“ sąrašuose. Ši organizacija atlieka nepriklausomus automobilių saugumo vertinimus. Jie padės geriau suprasti, kokį automobilį išsirinkote.

Milda Lisauskaitė
„Inbank“ komunikacijos ir marketingo vadovė

TOP naujienos

ORAI: Trečiadienio dieną daug kur trumpas lietus

Trečiadienio naktį daug kur trumpas lietus. Kai kur rūkas. Vėjas pietinių krypčių, 4–9 m/s. Žemiausia temperatūra 11–16, kai kur 8–10 laipsnių šilumos. Dieną vietomis...

Vasarą populiarėja šaltos kavos gėrimai: sutaupykite gamindami juos namuose (receptas)

Vasaros dienomis karštą kavą pakeičia gaivūs šaltos kavos gėrimai, neretai paskaninami įvairiais priedais. Prekybos tinko „Rimi“ maisto technologė Lina Barčaitė pastebi, kad kavos mėgėjai...

Bankrutuoja ginklų parduotuves valdantis „Oksalis“

Vilniaus apygardos teismas spalio 18 d. iškėlė bankroto bylą „Oksaliui“, praneša „Verslo žinios“. Bendrovė valdė tris ginklų ir kitų prekių laisvalaikiui, medžioklei parduotuves Vilniuje,...

2023 metų horoskopas skorpijonams

Darbas skorpijonams 2023 metais 2023-ieji pasitiks su daug iššūkių ir pareigų. Pirmąjį pusmetį teks priimti esminius sprendimus, prisiimti didesnę darbų atsakomybę. Neskubėkite ieškoti kaltų dėl...

Kodėl visi eina iš proto dėl proteino: žinomi treneriai pataria kodėl, ką ir kada...

Proteinas visada būdavo produktų sudėties etiketėje, bet pastaraisiais metais apie proteino kiekį vis dažniau rašoma ir ant pagrindinės produkto pakuotės pusės. Taip nutiko todėl, nes visuomenei vis labiau besirūpinant sveiku gyvenimo būdu, tapo aktuali...

Į lėktuvą – be streso: praktiniai patarimai ramiai kelionei

Kelionės lėktuvu – vienas patogiausių bei greičiausių būdų nuvykti į išsvajotą atostogų šalį. Nors daugeliui keliautojų oro transportas patrauklus, kartais tenka susidurti su ne tokiomis maloniomis staigmenomis: patikros trikdžiai, pamestas bagažas ar netikėta turbulencija...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS