Sunkiai rastume lietuvių ant kurių stalo nebūtų žiemos švenčių pažibos – silkės. Ši lengvai sūdyta žuvis įtraukiama į įvairių mišrainių, salotų, vieno kąsnio užkandžio meniu sąrašą. Jei įprasti jos paruošimo būdai pabodo – nebijokite eksperimentuoti. Tai, kad silkės savo populiarumo nepraranda jau daugelį metų – rodo ir pardavimų duomenys. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad prieš šventes silkių pardavimai išauga beveik dvigubai, o žuvies ir jūros gėrybių – trečdaliu.
„Didžiosios metų šventės jau čia pat, todėl nenuostabu, kad šiomis dienomis pirkėjai Kalėdoms ruošiasi itin aktyviai. Silkės – vienas populiariausių šventinio stalo produktų, o prieš pat Kūčias ir Kalėdas jų pardavimai stipriai šokteli į viršų. Fasuotos silkės pardavimai vidutiniškai padidėja 35 proc., o sveriamos – vidutiniškai daugiau nei 45 proc. Šventiniu laikotarpiu savo pirkėjams siūlome dar platesnį bei gausesnį ir kitos žuvies ar jūros gėrybių asortimentą. O kiekvieną mėnesį pristatome ir mėnesio žuvį. Pavyzdžiui, iki gruodžio pabaigos pirkėjai žuvies ant ledo vitrinoje vis dar gali rasti kuprės, kuri puikiai tiks ir ant šventinės vakarienės stalo“, – pasakoja V. Budrienė.
Dera ir su uogienėmis
Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad silkė jau nuo seno tapusi Kūčių stalo pažiba. O jos gaminimo būdų – išties apstu, tereikia nebijoti eksperimentuoti.
„Yra daug netradicinių ingredientų, kuriuos priderinę prie silkės, galėsite mėgautis dar neragautais skoniais. Pavyzdžiui, silkė dera ne tik su morkomis, grybais ar burokėliais, bet ir su saulėje džiovintais pomidorais, paprikomis, ridikais, avokadais. Skamba neįtikėtinai, tačiau silkę galima derinti ir su aviečių, spanguolių, bruknių uogienėmis. Žinoma, šių ingredientų nereikėtų padauginti. Svarbiausia – skonių balansas. Uogienės – puikus silkės tartarų pagardas. Šį patiekalą derinkite su kitais priedais: smulkintais svogūnais, kaparėliais, šviežiomis petražolėmis, krapais. Nepamiškite ir rūgštelės. Čia puikiai tiks citrinų sultys“, – pasakoja V. Juodkazienė.
Visgi, prieš gaminant įvairiausius silkės patiekalus, svarbiausia tinkamai ją pasiruošti. Pirmiausia – išsivalyti. Ir nors silkės valymas daugeliui gali pasirodyti sunkus ir kruopštus darbas – jei žinosite keletą gudrybių, žuvį išvalysite greitai ir be didelių sunkumų. V. Juodkazienė dalijasi populiariausiais ir veiksmingiausiais silkės valymo būdais.
Kaip lengvai ir greitai išvalyti silkę?
Silkės valymo priemonės. Prieš pradedant valyti silkę pasiruoškite priemones. Silkės valymui prireiks: pjaustymo lentelės, aštraus peilio ir pinceto, smulkiems kaulams išimti. Taip pat čia pravers maišelis liekanoms sudėti. Kad ant rankų neliktų nemalonaus žuvies kvapo, būtinai mūvėkite pirštines. O tam, kad nesuteptumėte pjaustymo lentos – ant jos pasitieskite maistinę plėvelę arba kepimo popieriaus skiautę. Jeigu šių priemonių nenaudojate – kvapą tiek nuo lentelės, tiek rankų pašalinti padės citrinos sultys.
Kaip ją išvalyti? Padėkite silkę ant pjaustymo lentos. Atsargiai peiliu atskirkite galvą, o tada uodegą. Laikydami silkę už viršutinio peleko, kruopščiai jį nupjaukite. Neskubėdami, mažais įpjovimais, perpjaukite pilvą, jį praskleiskite ir pašalinkite vidurius. Silkę kruopščiai nuplaukite po tekančių vandeniu. Tuomet ją vėl padėkite ant lentos ir padarykite pjūvį išilgai nugaros nuo galvos iki uodegos. Atsargiai nuimkite žuvies odą. Galiausiai filė atskirkite nuo keteros. Silkėje randama nemažai kaulų, todėl norint gauti kuo švaresnę filė – išrankiokite juos pincetu.
Pašalinkite kaulus. Jei baiminatės, kad silkėje vis tiek liko kaulų – juos pašalinti galima specialiu tirpalu, kurį lengvai pasigaminsite namuose. Į didelį indą sudėkite silkių filė. Stiklinėje iki pusės pripilkite šalto vandens. Į likusią dalį įpilkite balzamiko acto, trečdalį šaukštelio cukraus ir užpilkite saulėgrąžų aliejumi. Visą skystį užpilkite ant silkių, kad jas apsemtų ir įdėkite nakčiai į šaldytuvą. Šis marinatas turėtų pratirpdyti smulkius kaulelius.
V. Juodkazienė dalijasi trimis silkių receptais, kuriuos patiekti galėsite dar ant šių švenčių stalo.
Silkės kapotinis su aviečių uogiene
Jums reikės:
- 150 g silkės
- 1 svogūno
- 1 a. š spanguolių uogienės
- Šaukštelio garstyčių
- Šiek tiek smulkintų šviežių krapų
- Šiek tiek smulkintų šviežių petražolių lapelių
- Alyvuogių aliejaus
- Citrinos sulčių
Gaminimas:
Iš silkės pašalinkite visus kaulus ir smulkiai ją supjaustykite, sudėkite į dubenį. Į tą patį dubenį dėkite garstyčias, labai smulkiai supjaustytą svogūną, smulkiai sukapotus petražolių lapelius ir krapus, pilkite šlakelį aliejaus, citrinos sulčių. Viską gerai išmaišykite. Į dubenį dėkite uogienės ir vėl išmaišykite. Jei trūksta skonio – užberkite žiupsnelį druskos arba dar šaukštelį uogienės. Mėgaukitės!
Silkių suktinukai su svogūnų džemu
Jums reikės:
- 4 marinuotų agurkų
- 350 g silkių filė
- 2 v. š grūdėtųjų garstyčių
- Aliejaus
- Žiupsnelio juodųjų pipirų
- Svogūnų džemui reikės:
- 2 svogūnų
- Žiupsnelio cukraus
- 2 v. š pomidorų padažo
- Vandens
Gaminimas:
Silkių filė pagardinkite pipirais ir aptepkite garstyčiomis. Susmulkinkite marinuotus agurkus ir uždėkite juos ant garstyčiomis apteptos silkės. Tuomet silkę susukite į suktinukus, suverkite mediniais iešmeliais, išdėliokite lėkštėje, apšlakstykite aliejumi. Svogūnus supjaustykite griežinėliais ir pakepkite juos keptuvėje tol, kol šie įgaus auksinį atspalvį. Pomidorų padažą sumaišykite su stikline vandens ir cukrumi, skystį užpilkite ant svogūnų. Troškinkite, kol skystis išgaruos. Galiausiai atvėsusį džemą užpilkite ant silkių suktinukų. Skanaukite!
Šiltos salotos su silke, bulvėmis ir burokėliais
Jums reikės:
- 200 g burokėlių
- 250 g bulvių
- 1 obuolio
- 2 silkių filė
- Šviežių laiškinių česnakų
- ½ v. š garstyčių
- 4 v. š alyvuogių aliejaus
- Žiupsnelio cukraus
- Žiupsnelio druskos
- Žiupsnelio juodųjų pipirų
Gaminimas:
Burokėlius nuplaukite, nulupkite ir virkite, kol jie suminkštės. Į kitą puodą sudėkite neluptas bulves ir išvirkite. Kai bulvės išvirs, jas nulupkite, kartu su burokėliais supjaustykite ir sudėkite į dubenį. Į tą patį dubenį sudėkite ir kubeliais supjaustytus obuolius bei silkę. Dubenyje sumaišykite garstyčias, alyvuogių aliejų, cukrų, druską ir pipirus. Viską gerai išmaišykite. Gautu padažu apšlakstykite dar šiltas salotas. Galiausiai ant jų už užberkite smulkintų laiškinių česnakų.
Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė