15.3 C
Plungė
2024 / 06 / 18

Gudrybė našlaitėms sustiprinti: jos žydės kaip pašėlusios ir bus atsparios ligoms 

Ar jau skaitėte?

Našlaitės yra vienos populiariausių pavasario gėlių, kurios pačiomis įvairiausiomis spalvomis bene anksčiausiai nuspalvina terasas ir balkonus. Jos yra nereiklios, nebrangios, pakenčia net nedideles pavasarines šalnas ir yra puikus pasirinkimas turint vaikų, mat jų žiedlapiai yra netgi valgomi. Kad jos gražiai žydėtų, tereikia atsiminti kelias taisykles, sako „Iki“ šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė Vesta Paukštelo ir atskleidžia efektyviausią metodą jas apsaugoti nuo ligų. 

- Reklama -

Pavasarinės nuotaikos vis aktyviau įsisuka ne tik į lėkštes, bet ir į daržus. Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pastebi, kad šiais metais ne tik gerokai paklausesnės įvairiausios daržovių, gėlių sėklos, bet daug dėmesio sulaukia ir jau išauginti laukui skirti augalai. 

Našlaitės.

„Dar net neprasidėjus sėklų pardavimo pikui galėjome matyti, kad šiemet tikrai daug lietuvių patys imsis daržovių, gėlių, kitų augalų auginimo. Vien tik vasarį įvairių sėklų jau buvo nupirkta apie 70 proc. daugiau nei metais prieš. Paprastai aktyviausiai jos perkamos balandžio mėnesį, tad galima sakyti, kad šiemet ruošiamės tikram sodininkystės ir daržininkystės entuziastų antplūdžiui. Matome, kad į šią veiklą pirkėjai noriai įtraukia ir vaikus – specialiai jiems skirta nauja sodo, daržo reikmenų kolekcija iškart sulaukė susidomėjimo“, – sako G. Kitovė.

Nemažai žmonių renkasi ir kantrybės nereikalaujantį kelią – namus, balkonus, terasas pradėti puošti jau paaugintais ir netgi žydinčiais augalais. Nustebinusi ankstyva šiluma jau paskatino ieškoti įvairiausių lauko augalų, tokių kaip ryškiaspalvės saulėgrąžos, bijūnai, rododendrai ar atostogas prie Viduržemio jūros primenančių levandų, alyvmedžių, vardija tinklo atstovė. Mėgstamas pasirinkimas yra ir našlaitės, kurios patraukia akį dėl mažos kainos ir visos gausybės spalvų.

„Jos lietuviams yra puikiai pažįstamos ir puošia ne tik asmeninius balkonus, terasas, sodus, bet ir miestų skverus bei parkus. Nepaisant bėgančio laiko, našlaitės nepraranda populiarumo, o selekcininkai ir toliau kuria naujas, originalias veisles. Nepaprastai grakščios našlaitės yra puikus pamatas įdomioms kompozicijoms su kitais žydinčiais augalais. Tačiau intensyviomis, įvairiomis spalvomis išsiskiriančios gėlės yra puiki puošmena pati savaime“, – pasakoja V. Paukštelo.

Nors našlaitės, kaip ir kitos žiedais apsipylusios gėlės, pirmiausia asocijuojasi su vasara, jomis balkoną papuošti galima netgi ankstyvą pavasarį, esant gana kaprizingam orui. Pasak V. Paukštelo, daugelis veislių gali ištverti nedideles šalnas iki -5 laipsnių Celsijaus, todėl šios gėlės yra populiarus pasirinkimas norintiems kuo anksčiau grožėtis ryškiaspalviais žiedlapiais. Jos labai tinka net ir pradedantiesiems sodininkams, mat tereikės laikytis kelių taisyklių, ir žiedai džiugins ilgai.

- Reklama -

Kaip laistyti. Našlaičių žemė turėtų būti nuolat šiek tiek drėgna. Jos blogai pakenčia sausrą, lapai ir žiedai pradeda glebti ir vysti. Tačiau dar blogiau joms sekasi, kai jos perlaistomos. Jas reikėtų laistyti ryte arba vakare nedideliais kiekiais. V. Paukštelo primena, kad reikėtų vengti pilti vandenį ant žiedų ir lapų – taip paskatinsite ligas.

Kur laikyti. Našlaitės nėra lepios šviesos klausimu. Jos gali augti tiek saulėtoje vietoje, tiek pavėsyje. Visgi idealiausia terpė joms klestėti yra išsklaidyta šviesa – žiedai geriausiai išsivystys šiek tiek pavėsingoje vietoje. Ryškioje saulės šviesoje augančios našlaitės gali greičiau blukti ir sparčiau išdžiūti, o dideliame pavėsyje jos išstyps, ieškos saulės ir kraus kuklesnius žiedus. 

Nepamirškite nuskabyti. Kad našlaitės ilgiau džiugintų ryškiomis spalvomis, išblukusius žiedus reikėtų reguliariai nuskinti. Tuomet juos pakeis nauji.

Tręšti nėra privaloma. Balkonuose, kaip ir sode augančių našlaičių iš tikrųjų nėra būtina tręšti, jos gerai auga ir be papildomo paskatinimo. Žinoma, tai nepakenks, tačiau nepersistenkite – visiškai pakaks žydinčius augalus patręšti kartą per mėnesį.

Namuose turimas prieskonis apsaugos nuo ligų. Našlaitės nėra ypač pažeidžiamos ligoms, tačiau ne vienas jas auginantis yra susidūręs su šaknų puviniu, kurį sukelia dirvožemyje esantys grybeliai. Pasak V. Paukštelo, augalui padėti galima panaudojus netgi namines priemones – t. y., cinamoną.

„Cinamonas pasižymi nuostabiomis savybėmis – antibakterinėmis ir priešgrybelinėmis. Be to, jis atbaido vabzdžius, skruzdes ir net kates. Tiesiog pabarstykite žemę vazone cinamonu arba sodindami našlaites sumaišykite žemę su šiuo prieskoniu. Cinamonas apsaugos nuo grybelinių ligų ir pelėsių“, – pataria gėlių žinovė.

Ar našlaitės valgomos? „Pasirodo, kad taip! Dėl to jos labai geras pasirinkimas namuose turint mažąjį smalsų sodininką ar daržininką – juk vaikai mėgsta tyrinėti pasaulį ne tik akimis, bet ir ragaujant. Gėlių žiedlapius galima naudoti salotoms, pikantiškiems patiekalams ir desertams papuošti. Jos neturės stipraus skonio, tačiau bet kuriam patiekalui suteiks šventiškumo“, – pataria V. Paukštelo.

Nauda – ne tik žmonėms. Be kita ko, ankstyvosios našlaitės yra idealus maisto šaltinis ankstyviesiems apdulkintojams, tokiems kaip bitės ir kamanės, taip pat nektaru ir žiedadulkėmis besimaitinančioms musėms ir drugeliams. Pasodinus jas gėlyne arba dideliame vazone balkone, pirmieji vabzdžiai prie jų atskris iš visos apylinkės. Tai ypač svarbu, nes šiuo metų laiku dar žydi nedaug jiems naudingų augalų. 

Gintarė Kitovė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

ORAI: Dieną nedidelis lietus. Temperatūra 5–10 laipsnių šilumos

Antradienį vakariniuose rajonuose kai kur rūkas. Dieną vietomis nedidelis lietus. Vėjas vakarinių krypčių, 5–10 m/s. Temperatūra naktį 2–6, dieną 5–10 laipsnių šilumos. Trečiadienio naktį vakariniame...

Šiandien Lietuvoje bus debesuota

Artimiausiomis dienomis vyraus debesuoti ir su silpnais krituliais orai. Šiandien Lietuvoje bus debesuota. Vietomis nedidelis lietus, dulksna. Aukščiausia temperatūra 3–7, pajūryje iki 9 laipsnių šilumos. Lapkričio...

Horoskopai spalio 26 dieniai

AVINASGrįžkite prie kažkada pradėto, bet taip ir nebaigto darbo. Per prabėgusį laiką įgyta patirtis padės į daug ką pažvelgti naujai. Gal tai ir nebus...

Vasario 11-oji, ketvirtadienis, Kumeliuko krikštynos, Mėnulio nauji metai

Vasario 11-oji, ketvirtadienis, 7 savaitė. Saulė teka 7.49 val., leidžiasi 17.18 val. Dienos ilgumas 9.29 val. Mėnulis (jaunatis). Sapnų reikšmės Vardadieniai: Adolfas, Algirdas, Algirdė, Dovilė, Liucijus, Teodora. Datos: Pasaulinė ligonių diena Europos...

Nuomonei, kad vaikai privalo finansiškai remti į pensiją išėjusius tėvus, pritaria mažuma

Ar suaugę vaikai privalo finansiškai remti savo į pensiją išėjusius tėvus? Visuomenėje dažna nuostata, kad vaikai gimdomi tikintis pagalbos senatvėje, o teisės aktuose įtvirtinta pilnamečių vaikų pareiga rūpintis ir išlaikyti savo nedarbingus ir paramos...

Pasaulio tradicijos turtams pritraukti: nuo magiškų skaičių iki žuvų žvynų piniginėje

Kiekvienoje pasaulio šalyje egzistuoja gausybė tradicijų bei prietarų, kurie turėtų atnešti laimę, meilę ar net padėti praturtėti. Pavyzdžiui, Lietuvoje nemažai vyresnės kartos atstovų tiki, kad jei išgirdus kukuojant gegutę su savimi turės bent šiek...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS