1 C
Plungė
2024 / 12 / 05

Dietologė paneigė mitą apie mikrobangų krosnelėse šildomą maistą: neigiamo poveikio neturi ir leidžia sutaupyti

Ar jau skaitėte?

Mikrobangų krosnelę rastume beveik kiekvienoje namų virtuvėje. Nors jos labai praverčia skubantiems, vis dar nepagrįstai bijoma, kad šio prietaiso elektromagnetinės bangos gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Tačiau „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė griauna šį mitą ir sako, kad maisto šildymo mikrobangų krosnelėje baimintis visiškai nereikėtų. Priešingai – tokiu būdu pašildytas maistas neretai sveikatai bus daug palankesnis nei tas, kurį šildydami ant keptuvės papildomai pilsime perteklinių riebalų: aliejaus ar sviesto. Be to, skubantiems tai proga greičiau nebrangiai pavalgyti.

- Reklama -

Mikrobangų krosnelėse pašildytas maistas – sveikatai palankus

Dauguma žmonių baimių susijusių su maisto gamyba ir sveikata kyla iš klaidingo suvokimo apie mus lydinčius procesus. Vienas iš didžiausių sukurtų mitų – mikrobangų krosnelės daroma žala šildomam maistui. Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, tam, kad suprastume, kaip mikrobangų krosnelėje pašildomas maistas, pirmiausia reikia pasigilinti į jos veikimo ypatumus.

Sveikatai palankiausias maistas yra ką tik pagamintas, tačiau ne visada turime tam laiko.

„Dažnai klaidingai manoma, kad mikrobangų krosnelės skleidžiamos bangos yra beveik tas pats, kas jonizuojanti spinduliuotė, tačiau taip tikrai nėra. Mikrobangos – elektromagnetinės spinduliuotės forma, kur veikia energijos bangos, panašios į radijo bangas, tik gerokai trumpesnės. Jos yra selektyvios ir veikia vandens bei maisto molekules. Dėl mikrobangų poveikio, šios molekulės bando pasisukti taip, kad sutaptų su mikrobangų elektriniu lauku, o judėdamos išjudina kitas molekules. Tokiu būdu kaupiama energija pavirsta į šilumą. Tai įprastas fizikinis procesas, o tokiu būdu pašildytame maiste nelieka jokių spindulių ar bangų, galinčių pakenkti sveikatai. Maisto šildymas mikrobangų krosnelėje yra toks pat naudingas, kaip ir kitais būdais termiškai apdorotas maistas“, – aiškina E. Gavelienė.

Anot jos, šiuolaikinės mikrobangų krosnelės yra labiau apsaugotos nei gamintos prieš dvi dešimtis metų. Naujausi įrenginiai turi specialias apsaugas, kurios šildant maistą visiškai nepraleidžią mikrobangų spinduliuotės. Visgi, turintiems baimių dėl šio prietaiso veikimo gydytoja pataria šildant maistą nuo šio prietaiso kiek atsitraukti.

„Norėčiau priminti, kad mikrobangos veikia tol, kol yra įjungta mikrobangų krosnelė. Todėl žmonės, kuriems šios bangos kelia nerimą, maisto šildymo metu gali atsitraukti nuo greta veikiančio prietaiso. Panašiai kaip su mobiliuoju telefonu. Juo kalbant geriau naudotis ausinėmis, o krauti derėtų toliau nuo lovos, kurioje miegame“, – rekomenduoja E. Gavelienė.

Pataria nenaudoti perteklinių riebalų

Edita Gavelienė.

Sveikatai palankiausias maistas yra ką tik pagamintas, tačiau ne visada turime tam laiko. Tuomet svarbu žinoti, kad mikrobangų krosnelėse termiškai apdorotas maistas nesiskiria nuo grilyje ar keptuvėje be papildomų riebalų šildomo maisto. Pasak gydytojos dietologės E. Gavelienės, svarbiausia – pagamintų produktų nešildyti pakartotinai.

- Reklama -

„Termiškai apdorojant maistą mikrobangų krosnelėje ar kituose prietaisuose, jis praranda kai kurias maistines medžiagas, pavyzdžiui, vandenyje tirpius vitaminus. Šios medžiagos yra neatsparios šildymui, tad dalis vitaminų suskyla. Mineralai, skaidulos ir kiti mikroelementai mikrobangų krosnelėje gaminamame maiste išlieka. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad kelis kartus šildytas maistas yra menkavertis, jo maistingumas ženkliai sumažėja, o ir mikrobiologinio užterštumo rizika didėja“, – pastebi E. Gavelienė.

Gydytoja dietologė priduria, kad geriausia valgyti šviežiai pagamintą maistą, o jeigu tokios galimybės neturite – šildant patiekalą reikėtų nenaudoti papildomų riebalų ir maisto neperkaitinti: „Nesvarbu, kokiu būdu maistas yra šildomas, svarbiausia tai darant nenaudoti perteklinių riebalų, didelio kiekio aliejaus ar sviesto. Tuomet patiekalo maistinė vertė nepablogės.“

„Mano dienai“ produktų linija pagelbės skubantiems

Lina Barčaitė.

Neturintiems laiko, tačiau norintiems kokybiškai ir sveikai pavalgyti, prekybos tinklo„Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė rekomenduoja rinktis specialiu „Mano dienai“ ženklu pažymėtus gaminius: „Iš kokybiškų ingredientų pagaminti patiekalai savo kokybe nenusileidžia restoranuose ruošiamam maistui. Tam, kad patenkintų pirkėjų lūkesčius, „Mano diena“ ženklu pažymėtas maistas šviežiai gaminamas kasdien, tad pietus ar vakarienę šeimai galite įsigyti jau paruoštą.“

Kadangi geriausia maistą valgyti šiltą, kulinarijos technologė rekomenduoja nusipirktą patiekalą kelioms minutėms įdėti į mikrobangų krosnelę. Be to, joje patogu atšildyti ir užšaldytą maistą, kurį renkantis galima nemažai sutaupyti: „Priklausomai nuo gaminio, maistą galima šildyti įvairiais būdais. Keptuvėje pašildytas gaminys įgaus traškumo, tačiau mikrobangų krosnelėje pašildytas gaminys bus sultingesnis, nes greičiau pašils ir neturės galimybės išdžiūti. Žinoma, labai svarbu yra gaminio neperdžiovinti ir neperkaitinti. Tokiu atveju, gaminys praras savo kokybę ir skonį.“

Atsižvelgdami į pirkėjų poreikius, „Mano dienai“ ženklu pažymėtų gaminių asortimentą prekybos tinklas „Rimi“ atnaujina kiekvieną sezoną. Pirkėjams pristatomi vis nauji skoniai ir išskirtiniai proginiai patiekalai.

Živilė Karevaitė

TOP naujienos

Prekybos tenklas išbando naujovę maisto švaistymui mažinti

Įgyvendindamas savo tvarumo įsipareigojimus prekybos tinklas „Rimi“ pradeda naują iniciatyvą – prekybą iš dalies prekinę išvaizdą praradusių vaisių ir daržovių rinkiniais, kurie kainuos vos...

Astrologinė prognozė kovo 12-ajai, antradieniui

AVINAS. Tai turėtų būti sėkminga diena, leidžianti pasireikšti, atskleisti savo savitumą. Regis, jums pakaks energijos būtiniems darbams atlikti, suplanuotiems vizitams, susitikimams. JAUTIS. Jeigu turite konfidencialių...

Dietologė atsakė, kokios spalvos bananai naudingiausi ir kur panaudoti pernokusius

Bananai – populiariausi iš šilto klimato šalių mus pasiekiantys vaisiai, mėgstami tiek suaugusiųjų, tiek vaikų. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė...

Stabdyti viruso plitimą Lietuvoje padės mobilioji programėlė

Lietuva į kovą su koronavirusu pasitelkia dar vieną ginklą – mobiliąją programėlę KORONA STOP LT. Jos tikslas – informuoti žmones apie tai, kad jie...

Vlogerių veiklos reguliavimas Europoje

Nuo 2022 m. kovo mėn., kai Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė gaires dėl vlogerių (angl. vlog – video blog) – audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų teikėjų, teikiančių paslaugas naudojantis dalijimosi vaizdo medžiaga...

Kyšininkavusiam miškininkui skirta 22,5 tūkst. eurų bauda

Trečiadienį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė nuteistojo kasacinį skundą ir paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą, kuriuo kaltu dėl kyšininkavimo pripažintas Miškų ūkio priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Darius Navalinskas. Bylos duomenimis, D. Navalinskas reikalavo duoti kyšį...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS