11.3 C
Plungė
2023 / 06 / 02

Azarto žaidimai: tinklas ir meškerė

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Žvejyba gali būti azartiškas užsiėmimas. Tačiau vienoks azartas žuvis traukti tinklu, o kitoks – ramiai laukti, kol laimikis užkibs ant meškerės. Prieš poledinės žūklės sezoną Vyriausybė pažvelgė į azarto žaidimus tarsi į auksinę žuvelę, kuri padėtų spręsti finansines problemas, t.y. siūlo ženkliai padidinti mokesčius. Vis dėlto valdžios žvejai, svajodami apie auksinį laimikį, regis, pamiršo skirtumą tarp tinklo ir meškerės.

- Reklama -
Nuotrauka Serena Repice Lentini iš Unsplash.

Žaidimų pasaulyje meškere galima laikyti loterijos bilietą, kurį nusipirkęs žmogus laukia lemtingojo lošimo. Tinklo alegorija šiuo atveju taptų pramogos lošimo namuose ar prie automatų – kur lošimo intensyvumas, apimtys, ir azartas – visai kitokie negu loterijoje.

Keista, kad Seimo nariai siūlo padidinti visų žaidimų apmokestinimą, neatsižvelgdami į tai, kad būtent azartinių lošimų verslas, o ne loterijų organizatoriai dabar Lietuvoje moka mažiau mokesčių.

Svarstant loterijų ir azartinių lošimų mokesčių keitimą, būtina įvertinti loterijų ir azartinių lošimų skirtumus bei poveikį socialiniams procesams, dabartinį šių sektorių apmokestinimą, jų indėlį į visuomenei naudingas sritis. Vaizdžiai tariant, būtina išsiaiškinti, kuo skiriasi žūklautojai tinklu nuo meškeriotojų.

Ar visi žaidimai vienodi?

Tarp azartinių lošimų ir loterijų yra ženklių skirtumų, kurie ir turėtų lemti jų apmokestinimą. Juk kuo žaidimas azartiškesnis, tuo didesnis reikalingas reguliavimas. O mokesčiai – vienas pagrindinių valstybės įrankių skatinant ar ribojant vieną ar kitą veiklą.

- Reklama -

Vienas iš skirtumų – lošimų salonuose pralošus galima čia ir dabar žaisti vėl ir vėl, kol turi savų ar skolintų pinigų, ir ypač didėja noras atsilošti, kai pralošiama daug pinigų. Loterijos šiuo aspektu yra daug mažiau įtraukiančios – pavyzdžiui, didžiausiose loterijose su patraukliausiais prizais naujo loterijos tiražo reikia laukti keletą dienų ar savaitę.

Dar vienas stimulas, kuris didina įsitraukimą į azartinius lošimus, yra sudaromas įspūdis, kad žaidėjas savo sumanumu gali lemti laimėjimą ar pralaimėjimą – paspausiu mygtuką reikiamu metu, geriau skaičiuosiu, turiu savo „sistemą“. Realybėje lošėjui kontroliuoti žaidimą tiek loterijose, tiek lošimuose yra neįmanoma, nes laimėjimą lemia atsitiktinumas. Skiriasi tiktai žaidėjui sudaromas įspūdis, kad jis pats gali lemti laimėjimą.

Didžiulis skirtumas tarp skirtingų žaidimų yra dalyvavimo žaidime kaina. Tai aktualu ir visuomenei, nes prasilošiantys žmonės yra socialinė problema. Akivaizdu, kad dalyvavimo loterijose kaina yra daug mažesnė.

Šiemet atlikta „Vilmorus“ apklausa rodo, kad 27 proc. loterijose dalyvavusių žmonių vieno loterijos pirkimo metu jai išleidžia iki 1 euro, 63 proc. respondentų loterijai išleidžia iki 4,99 euro. Vos 1 procentas loterijai vieno pirkimo metu išleidžia daugiau nei 20 eurų.

Azartiniuose lošimuose 47 proc. lošėjų vieno lošimo metu išleidžia iki 20 eurų, 19 proc. išleidžia nuo 20 iki 50 eurų, 13 proc. išleidžia nuo 51 iki 100 eurų, 4 proc. išleidžia nuo 101 iki 300 eurų ir apie 1 proc. lošėjų vieno lošimo metu išleidžia daugiau nei 300 eurų. Natūralu, kad žaidime išleidžiant tokias skirtingas sumas, atsilošimo poreikis ir lūkestis taip pat išauga skirtingai.

Sveikas protas sako – kuo žaidimas yra azartiškesnis, tuo labiau jis yra įtraukiantis ir sukeliantis blogų pasekmių – priklausomybę, pinigų praradimą, skolas – ir tuo labiau jo prieinamumas turi būti ribojamas, taip pat – ir didinant mokesčius.

Žaidimams taikomi mokesčiai yra kaip alkoholiui taikomas akcizas – tai ne tik būdas surinkti pinigų į valstybės biudžetą, bet ir priemonė branginant prekę riboti jos prieinamumą. Akivaizdu, kad didesni mokesčiai turėtų būti taikomi aukštesnio azartiškumo lygio žaidimams – azartiniams lošimams, kurie labiau įtraukia, sukuria priklausomybę, sukelia psichologinių ir socialinių problemų.

Kokios yra pasekmės visuomenei?

Lyginant loterijas ir azartinius lošimus pagal jų poveikį visuomenei, matome, kad būtent lošimai sukelia rimtesnes neigiamas socialines pasekmes.

Kaip rodo minėta „Vilmorus“ apklausa, azartiniai lošimai gana dažnai įklampina žmones į skolų liūną. 20 procentų lošiančių žmonių skolinasi pinigų lošimams. Taigi, azartiniai lošimai skatina neigiamus procesus – pinigų skolinimasis lošimui, nesugebėjimas grąžinti skolų. Sukeldami priklausomybes, azartiniai lošimai įtraukia ir problemas sukelia ne tik pačiam lošiančiajam, bet ir jo artimiesiems, kuriems taip pat tenka spręsti azarto užvaldyto žmogaus problemas. Akivaizdu, kad dėl to valstybė turi reguliuoti ir riboti azartinių žaidimų prieinamumą.

Yra lošėjų, kurie, nebepajėgdami kovoti su priklausomybe, netgi patys prašo jų nebeįleisti į lošimų namus. O apie loterijose prasilošusį žmogų Lietuvoje niekas nėra girdėjęs, žmonių prašymų riboti jų dalyvavimą loterijose nėra gavusi ir Lošimų priežiūros tarnyba.

Kokie mokesčiai dabar?

Dabar loterijų ir azartinių lošimų bazė, nuo kurios skaičiuojamas mokestis, yra visiškai skirtinga. Lošimuose mokesčių bazė yra skirtumas tarp lošėjų sumokėtų pinigų ir atsiimtų laimėjimų arba lošimų įrangos fiksuotas mokestis, o loterijose – parduotų bilietų nominali vertė. Toks skirtumas lemia, kad loterijos jau sumoka didžiausias sumas mokesčių.

Palyginti su loterijomis, azartinių lošimų mokesčius kažkodėl siūloma kelti tik maža dalimi. Negana to, lošimų organizatoriai yra atleidžiami nuo socialinės atsakomybės – jie nėra įpareigojami kokia nors forma prisidėti prie visuomenės gerovės, nors istorijų apie prasilošusius piliečius ir sugriuvusius gyvenimus – vis daugiau.

Loterijų apmokestinimas Lietuvoje, kurioje loterijos sumoka 13 proc. nuo pardavimo pajamų, yra panašus, kaip ir kitose Rytų ir Centrinės Europos šalyse. Azartinių lošimų atveju mokesčiai yra panašūs Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, tačiau nuo kitų regiono valstybių atsiliekame.

Mokesčių didinimą inicijuojantys valdžios žmonės taip pat pamiršta dar vieną svarbų dalyką – loterijos teisės aktais yra įpareigotos skirti konkretaus dydžio paramą Lietuvos sportui, tad didesnis mokesčių kastuvas automatiškai reikštų iškastas duobes geriausių Lietuvos sportininkų kelyje į olimpines žaidynes Tokijuje ir kitas svarbias varžybas.

Indėlis į visuomenės gerovę

Finansinis loterijų indėlis į olimpinį ir parolimpinį sportą yra net didesnis nei Lietuvos valstybės. O pritarus įstatymo projekto siūlymams, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas netektų maždaug 2,5 mln. iš 10 mln. eurų metinio biudžeto. Ketvirtadalio.

Ar norėtume, kad Lietuvos rinktinei olimpinėse žaidynėse atstovautų ne dvylika, o devyni geriausi krepšininkai? Geram sportininkų pasirengimui reikalingas kiekvienas euras. Juk po pergalių visi prezidentai ir premjerai kartoja, jog sportininkai – geriausi savo šalies ambasadoriai.

Lyginant įvairias Europos valstybes, Lietuvoje loterijos yra vienos labiausiai sportą remiančių loterijų Europoje ir jų skiriama parama yra didėjanti. Lietuvoje 2012 m. loterijos sportui skyrė 16,6 proc. savo pajamų, 2015 m. ši dalis siekė jau beveik penktadalį visų pajamų – 19,35 proc..

Daugiau nei Lietuvoje sportui skiria tik loterijos Lenkijoje ir Norvegijoje. Kitose Europos valstybėse, kur loterijos remia sportą, skiriama pajamų dalis yra mažesnė. Pavyzdžiui, 2015 m. Austrija skyrė 10,7 proc., Nyderlandai – 11,56 proc., Slovėnija – 11,27 proc., Šveicarija – 15,36 proc., Vokietija – 12,91 proc. pajamų.

Didesni mokesčiai – azartiniams lošimams

Siūlomas apmokestinimo didinimas sužlugdytų dalį Lietuvoje veikiančių loterijų, atimtų didelę dalį lėšų iš sporto. Ir šioje situacijoje laiminti šalis būtų azartiniai lošimai, kurie ir toliau didintų savo žaidėjų skaičių ir pajamas.

Padidintas loterijų apmokestinimas reikštų kitokius rezultatus nei valstybė tikėtųsi – būtų jaučiami ženklūs biudžeto praradimai, nes valstybei tektų finansuoti sportą pačiai arba palikti olimpinį ir parolimpinį judėjimus be dalies finansavimo.

Apibendrinant visus aspektus – loterijų ir azartinių lošimų skirtumus bei jų pasekmes visuomenei, šių sektorių dabartinį apmokestinimą bei jų indėlį į visuomenei naudingas sritis – akivaizdu, kad yra didelis skirtumas tarp azartinių lošimų ir loterijų.

Valstybė turėtų aiškiai atskirti loterijas ir azartinius žaidimus, ir didinti mokesčius azartiniams žaidimams. Juk su tinklu iš ežero lengva atimti gyvybę. O su meškere žmogus išmoksta mėgautis procesu ir jausti ryšį su gamta.

spot_img
spot_img

Horoskopai birželio 2 dienai

AVINASTie, kam iš tiesų rūpi jūsų nuomonė, išgirs jus net jei kalbėsite tyliai. Tad nusiraminkite ir lipkite į tribūną. Jus išklausyti verta, ir protingi žmonės tai greit supras. JAUTISPagaliau suvoksite, kad sėdėdamas ir nieko neveikdamas...

Būk Zarasų profesinės mokyklos vadovu

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kviečia dalyvauti konkurse Zarasų profesinės mokyklos direktoriaus (-ės) pareigoms eiti. Birželio 5-oji – paskutinė diena neturintiesiems vadovavimo švietimo įstaigai kompetencijų vertinimo pateikti paraišką dalyvauti konkurse. Kompetencijų vertinimą turintys (-čios) pretendentai (-ės)...

Prasideda ir maudymosi sezonas, kuris tęsis iki rugsėjo 15 dienos

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras (HI SSC) informuoja, kad birželio 1 d. Lietuvoje prasideda maudymosi sezonas, kuris tęsis iki rugsėjo 15 d. Ne anksčiau kaip 10 dienų iki maudymosi sezono pradžios turi būti atliekami...

Neaiškūs bėrimai ant kūno? Vaistininkė pasakė, kokia liga už to gali slypėti

Įvairūs odos dariniai, tokie kaip spuogeliai, pūslelės ar dėmelės, ne visada yra teisingai atpažįstami – ar išbėrė nuo apelsinų, o gal nuo drabužio etiketės? Vaistininkė atsako, kokie bėrimai dažniausiai pasitaiko ir kaip juos galima...

Kodėl į Lietuva grįžta žmonės?

Pirmą kartą nuo Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvoje stebima migracijos teigiamo balanso tendencija – jau trejus metus iš eilės Lietuvos piliečių grįžta daugiau, nei išvyksta. Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2022 m. į šalį grįžo 14 352...

„Iki“ nestabdo – kainas iki 15 proc. mažina dar daugiau pieno produktų

Grietinė, sviestas, sūris, tepamas sūrelis – gausus skaičius šių kasdienio vartojimo produktų birželį „Iki“ parduotuvėse jau kainuoja daugiau nei dešimtadaliu pigiau. „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė sako, kad vos pamatęs galimybę, prekybos tinklas ėmėsi...

Artėja tėvo diena: patarimai, kaip šiemet nustebinti artimą žmogų

Vasara neišvengiamai artėja, o kartu su jos pradžia, birželio pirmąjį sekmadienį, pasitiksime ir tėvo dieną. Nors tėtis – vienas iš svarbiausių žmonių mūsų gyvenime, kartais pritrūksta idėjų ir įkvėpimo, kokia dovana šiemet pavyks jį...

ORAI: Šiandien vietomis trumpas lietus, aukščiausia temperatūra 20–25, pajūryje 17–19 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje vietomis trumpas lietus. Vėjas besikeičiančios krypties, 4–9 m/s, šiauriniuose ir vakariniuose rajonuose antroje dienos pusėje stiprės – šiaurės, šiaurės rytų, 8–13 m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, pajūryje 17–19 laipsnių...

Horoskopai birželio 1 dienai

AVINASVėjas jums palankus, tad nedelsdamas pradėkite kelionę vaizduotėje ar tikrovėje. Jūsų sąmonė švari, o mintys aiškios. Pats laikas pagaliau priimti seniai atidėliotą sunkų sprendimą. JAUTISGalite patirti kažką nepaprasta, kas ilgam išmuš jus iš vėžių. Atidžiai...

„Iki“ mažina kainas kasdieniams produktams – ilgo galiojimo pienas ir grietinėlė kainuos iki 18...

Nuo šiol populiarūs ilgo galiojimo pieno produktai kainuos iki 18 proc. pigiau – prekybos tinklas „Iki“ mažina kainas UAT pienui ir grietinėlei. „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė sako, kad šis pokytis – nuolatinių pastangų...

Užburtas lėšų stygiaus ratas: kaip dar labiau nepakenkti savo finansiniam stabilumui?

Valstybės duomenų agentūros (VDA) atliktas Lietuvos gyventojų tyrimas rodo, kad praėjusiais metais net 16 proc. šalies gyventojų patyrė materialinį nepriteklių. Pinigų trūkumas – nemenka našta, apsunkinanti ne tik kasdienes gyvenimo situacijas, bet ir turimus...

Gailėsitės nepabandę anksčiau: ledai iš varškės – paprastai pagaminami, sveikesni ir pigesni

Varškė – populiarus lietuvių virtuvės produktas, iš kurio nuo seno gaminame tiek saldžius desertus, tiek pagrindinius patiekalus. Tačiau pastaruoju metu pasaulyje populiarėja dar vienas varškės skanėstas – smaližių širdis užkariauja varškės ledai. Jie sveikesni,...

Merų nuomonės dėl iniciatyvos tarybos nariams mokėti fiksuotus atlyginimus skirias

Lietuvos merų nuomonės dėl Seime brandinamos iniciatyvos reglamentuoti savivaldybės tarybos nariams skiriamą lėšų tvarką skiriasi. Nors merai sveikina pasiūlymą fiksuoti savivaldos politikų veiklai skiriamą atlygį, nuomonės dėl to, kiek per mėnesį savivaldybė turėtų skirti...

„Iki“ pataria, kaip apsipirkti yra ekonomiškiau – eiti į parduotuvę kartą per savaitę ar...

Būdai, kaip sumažinti išlaidas maisto produktams, – aktualumo neparandanti tema. Vienas dažniausiai girdimų laiko patikrintų vadinamų patarimų yra siūlymas į parduotuvę eiti rečiau, pavyzdžiui, kartą per savaitę. Visgi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos...

Paslaugos

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img