Sostinėje daugėjant trumpalaikei nuomai siūlomų apartamentų, sklando įvairių mitų apie šio nuomos būdo pelningumą ar administravimo subtilybes. NT ekspertas Mantas Mikočiūnas atkreipia dėmesį, kad trumpalaikė nuoma turi savo dėsnius ir nuo įprastos nuomos skiriasi ženkliau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio pelningu užsiėmimu susiviliojusiems butų savininkams.
Trumpalaikė nuoma – itin pelninga
Praktika rodo, kad pradžioje tai atrodo kaip pelningas hobis, tačiau vėliau paaiškėja, kad tai yra nuoseklus ir rimtas darbas. Ilgalaikės nuomos atveju apartamentai dėmesio reikalauja daugiausiai kartą per mėnesį, o pasirinkus trumpalaikę nuomą, būtinas ženkliai didesnis įsitraukimas. Savininkas turi administruoti rezervaciją, daugybę kartų įleisti ir išleisti svečius, skalbti patalynę ir pan. Dažnai žmonės neįvertina ne tik papildomų, pavyzdžiui, tvarkymo ar komunalinių paslaugų, kaštų, bet ir alternatyviųjų – per tą laiką negautų pajamų iš pagrindinės veiklos. Be to, šiame segmente sezoniškumas – itin ryškus ir dažnai neįvertinamas. Vieno būsto trumpalaikę nuomą išbandę apartamentų savininkai galiausiai arba kreipiasi į administravimo paslaugas teikiančias įmones, arba sugrįžta prie ilgalaikės nuomos, arba imasi masto ekonomijos ir investicijų į daugiau nei vienus apartamentus.
Trumpalaikei nuomai svarbiausia yra vieta
Tai – tiesa, svarstant apie šią nuomos rūšį pirmiausiai reikėtų atsižvelgti į apartamentų lokaciją. Trumpalaikės nuomos segmentas yra artimiausias viešbučiams, o juose dažniausiai apsigyvena turistai, kurie nėra plačiai pažinę miesto ir nelinkę keliauti iš senamiesčio. Papildomai galima išskirti nebent Naujamiestį, kur specialių apartamentų ieško loftų gerbėjai.
Trumpalaikės nuomos apartamentai greičiau dėvisi, juose daugiau triukšmo ir netvarkos
Tas pats butas tinka ir ilgalaikei, ir trumpalaikei nuomai
Pastarąją rinką galima lyginti su viešbučių verslu, tad ir įrengimas turėtų labiau priminti viešbutį. Kai kurie ilgalaikės nuomos būsto atributai tampa nereikalingi, pavyzdžiui, daiktų prikrautas sandėliukas, o kai kurie dalykai – privalomi, pavyzdžiui, plaukų džiovintuvas, kavos aparatas arba antčiužinis.
Mantas Mikočiūnas
NT ekspertas
Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacijos valdybos narys