Siekiant mažinti vaikų skurdo riziką ir paskatinti tėvus geranoriškiau mokėti priteistus alimentus, Seimo narė socialdemokratė Orinta Leiputė siūlys Seimui padidinti vaikų išlaikymo išmoką.
Ji siūlo nuo kitų metų išmoką, kuri šiuo metu per mėnesį negali būti didesnė negu 1,8 bazinės socialinės išmokos dydžio, didinti iki 3,2 bazinės socialinės išmokos dydžio. Jei parlamentas pritartų jos teikiampoms Vaikų išlaikymo išmokų įstatymo pataisoms, ši išmoka nuo 99 eurų per mėnesį didėtų iki 176 eurų.
Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnės pavaduotojos O. Leiputės teigimu, vaikų skurdo rizikos lygis 2023 m. sudarė 17 proc. Pasak jos, jų poreikių užtikrinimas tampa sudėtingu, jei yra nemokami priteisti alimentai.
„Tokiu atveju vienas iš tėvų, su kuriuo gyvena vaikai, turi galimybę kreiptis į Vaikų išlaikymo fondą. Valstybė prisiima pareigą mokėti vaikui tėvų nemokamą išlaikymą su teise sumokėtas išmokas regreso tvarka išieškoti iš skolininko. Atsižvelgianti į tai, kad Aukščiausias Teismas (AT) rekomenduoja skirti alimentus, kuriuos sudarytų ne mažesnė suma kaip minimali alga į rankas, bet jos tyčia ar dėl kitų neaiškių priežasčių tėvas ar motina nemoka, o vaiko poreikius reikia tenkinti kiekvieną dieną, siūlyčiau kelti įstatyme numatytą bazinį socialinės išmokos dydį iki 3,2”, – dokumento aiškinamajame rašte sako O. Leiputė.
Jos teigimu, tokiu būdu valstybė daugiau prisidėtų prie vaikų skurdo mažinimo. O. Leiputės nuomone, galimai tai paskatintų ir pačius tėvus nesislapstyti nuo priteistų alimentų mokėjimo ir taip nelikti skolingam valstybei.
Remdamasi „Sodros“ duomenimis, O. Leiputė sako, kad vaiko išlaikymo išmokas kas mėnesį gauna apie 19 tūkst. asmenų.
Jadvyga Bieliavska (ELTA)