1.3 C
Plungė
2024 / 04 / 19

Šaltojo sezono išlaidos gali tapti tikru iššūkiu: finansų ekspertė atskleidė, ką darote ne taip

Ar jau skaitėte?

Radiatorius. Nuotrauka he gong iš Unsplash.

Įsibėgėjus rudens sezonui, gyventojai baiminasi ne tik gresiančio karantino, bet ir išlaidų, kurių kasmet pareikalauja šaltasis periodas. Kai kurie tautiečiai jau dabar ruošia būtinų pirkinių sąrašus, skaičiuoja, kiek teks atseikėti automobilio paruošimui žiemai, šildymo sąskaitoms, o kiti – tikisi išgyventi iš einamosios algos. Finansų ekspertė tikina, kad šaltasis sezonas gali būti ne toks baugus, jeigu jam pasiruošiama tinkamai, o nuo to neatsiejamas tikslingas pajamų ir išlaidų planavimas, tradicinių klaidų vengimas.

- Reklama -
 

Gyventojų išlaidų rodikliai šaltuoju periodu į viršų šokteli nuolat. Tam įtaką daro transporto priemonės paruošimas žiemai, kuomet vien padangų keitimas atsieina apie 300 Eur., taip pat būsto šildymo sąskaitos, kiekvieną šaltojo sezono mėnesį galinčios viršyti 100 Eur., didesnis karšto vandens, elektros išnaudojimas. Laukiant šalčių, gyventojams neretai prireikia šiltų drabužių, batų, kas tiek vyrams, tiek moterims papildomai kainuoja 200–300 Eur. Nemažai išlaidų reikalauja ir dažnas apsilankymas vaistinėje ieškant įvairių vitaminų bei maisto papildų, kišenę ištuštinančios ligos išlaidos, kurios taip pat gali viršyti 100 Eur. ribą.

Bendrovės UAB „Credit Service“, valdančios vartojimo kreditų prekės ženklą „Vivus.lt“ kasmet inicijuojamos gyventojų apklausos rezultatai parodė, kad pastarąjį pusmetį tokioms išlaidoms, kaip automobilio remontas, gydymasis ar artėjantis šildymo sezonas taupė vos 16 proc. gyventojų. Likę tikėjosi, kad užklupus šioms išlaidoms užteks susiveržti diržus ir gyventi iš einamojo atlyginimo arba reikiamą sumą pasiskolinti.

Finansų ekspertė Giedrė Štuopė sako, kad finansinę šeimos gerovę išlaikyti – rimta, tačiau įveikiama užduotis. Anot jos, dauguma gyventojų tai suprato karantino laikotarpiu, kuomet šalyje augo nedarbo lygis, tačiau ne vienam pavyko išgyventi su mažesnėmis pajamomis. Tokia strategija puikiai pravers ir siekiantiems finansiškai lengvesnio šaltojo sezono.

„Šaltuoju sezonu šeimos išlaidos dažnai padidėja 30 proc., todėl nemažai gyventojų būna priversti atidžiai planuoti savo finansus. Tiesa, karantinas daugelį išmokė nenuginčijamų taisyklių, kurios pravers tiek neramios ekonominės situacijos šalyje metu, tiek pasikeitus šeimos finansinei būklei, tiek ruošiantis išlaidų kupinam sezonui. Tai – nuolatinis pajamų ir išlaidų skaičiavimas bei planavimas, nebūtinų pirkinių atsisakymas ir, jeigu įmanoma – taupymas“, – aiškina finansų ekspertė.

G. Štuopė pamini, kad neretai gyventojai nesusiplanuoja kada bei kam skirti lėšas ir viską skuba įsigyti vienu metu – pajutus pirmąjį šaltuką greitai organizuojamas automobilio padangų keitimas, kitų transporto priemonės detalių paruošimas žiemai, šiltesnių drabužių ar elektrinio šildytuvo įsigijimas. Pasak finansų ekspertės, tai – didelė klaida, iš karto smarkiai pažeidžianti finansinę šeimos būklę.

- Reklama -

G. Štuopės teigimu, išlaidas planuoti reikia atsargiai, susidėliojant būtiniausių išlaidų planą ir numatant, kada būtų tinkamiausias laikas tam skirti pinigus. Rudenį visuomet būna aišku, kad greitu metu teks skirti pinigų automobiliui, todėl nereikia laukti šalčių, kad įsigyti padangas, pasitikrinti, kaip veikia akumuliatorius ir kitos svarbios detalės. Šiltus drabužius ar avalynę taip pat galima įsigyti anksčiau, kuomet prekybininkai dar nepakėlė kainų.

„Nors nemažas žmonių skaičius tikisi, kad šaltojo sezono išlaidoms pinigų jiems užteks iš einamojo atlyginimo, dažnai tenka apsiskaičiuoti ir ieškoti kitų sprendimų. Mūsų turimi duomenys rodo, kad pasiskolinti iš artimųjų, bankų ar vartojimo kredito bendrovių renkasi apie 18 proc. šalies gyventojų. Visgi, net ir skolinimąsi reikia apgalvoti iš anksto, kad finansiniai įsipareigojimai neužkluptų netinkamiausiu metu. Geriau įvertinti, kokio dydžio mėnesio įmoką teks mokėti ir sumą bei terminą rinktis taip, kad tai nedarytų didelės įtakos mėnesio biudžetui“, – patarimais dalijasi finansų ekspertė G. Štuopė.

Ji priduria, kad šeimos finansinė gerovė priklauso nuo kiekvieno nario indėlio, tad artėjant daug išlaidų reikalaujančiam periodui svarbu susitarti tarpusavyje ir apžvelgti sekančius žingsnius. Nepaisant ar šalyje vėl bus įvestas karantinas, gyventojams visuomet pravartu mokėti prižiūrėti savo finansus ir bent dalį lėšų atsidėti „juodai dienai“ – tai pravers ne tik užklupus netikėtoms išlaidoms, bet ir padės lengviau planuoti būtinus pirkinius ateityje.

TOP naujienos

Žiauriai kankinę ir neteisėtai asmeniui laisvę apriboję jaunuoliai sulaukė teismo verdikto

Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmų 2022 m. lapkričio 10 d. nuosprendžiu K. D. ir E. M. pripažinti kaltais už tai, kad neteisėtai atėmė...

Lietuvoje praūžė pirmoji koronaviruso banga: ko galime laukti ateityje?

Lietuvoje paskelbus karantiną, gyventojai ėmė šluoti vaistinių lentynas ir į krepšelius dėjo įvairiausius vaistus, maisto papildus ir būtiniausias apsaugos bei higienos priemones. Nemaža dalis...

Iš Šiaulių banko ir „Invalda INVL“ susijungimo naudos gaus abiejų pusių klientai

Šiaulių bankas ir „Invalda INVL“ sėkmingai baigia sujungti mažmeninius verslus. Nuo gruodžio 1 dienos Šiaulių banko grupė pradeda valdyti antros ir trečios pakopos pensijų...

Vietiniai karantinai įvedami dar aštuoniose savivaldybėse

Atsižvelgiant į blogėjančią epidemiologinę situaciją šalyje, nuo 2020 m. spalio 28 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 11 d. 24:00 val. vietinis karantinas...

Šiandien bus saulėta, bet naktis šaltesnė

Aukštesnio slėgio laukas leis pasimėgauti saule, bet naktimis dėl pragiedrulių šals stipriau. Šiandien žymesnių kritulių nenumatoma. Daug kur plikledis. Aukščiausia temperatūra nuo 2 laipsnių šalčio iki 3 laipsnių šilumos. Kovo 10-os naktį be žymesnio sniego, dieną...

Sostinėje karantino priežiūrai į dangų pakelti dronai

Vilniaus miesto savivaldybė pasitelkė dronus karantino tvarkos mieste palaikymui ir gyventojų informavimui. Kiekvieną dieną, nuo 9 iki 18 val., danguje patruliuoja 7 savanorių dronai, jų skaičius netrukus išaugs. Dronai padės stebėti vietas, kur gali...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS