7.3 C
Plungė
2024 / 11 / 07

Šaltojo sezono išlaidos gali tapti tikru iššūkiu: finansų ekspertė atskleidė, ką darote ne taip

Ar jau skaitėte?

Radiatorius. Nuotrauka he gong iš Unsplash.

Įsibėgėjus rudens sezonui, gyventojai baiminasi ne tik gresiančio karantino, bet ir išlaidų, kurių kasmet pareikalauja šaltasis periodas. Kai kurie tautiečiai jau dabar ruošia būtinų pirkinių sąrašus, skaičiuoja, kiek teks atseikėti automobilio paruošimui žiemai, šildymo sąskaitoms, o kiti – tikisi išgyventi iš einamosios algos. Finansų ekspertė tikina, kad šaltasis sezonas gali būti ne toks baugus, jeigu jam pasiruošiama tinkamai, o nuo to neatsiejamas tikslingas pajamų ir išlaidų planavimas, tradicinių klaidų vengimas.

- Reklama -
 

Gyventojų išlaidų rodikliai šaltuoju periodu į viršų šokteli nuolat. Tam įtaką daro transporto priemonės paruošimas žiemai, kuomet vien padangų keitimas atsieina apie 300 Eur., taip pat būsto šildymo sąskaitos, kiekvieną šaltojo sezono mėnesį galinčios viršyti 100 Eur., didesnis karšto vandens, elektros išnaudojimas. Laukiant šalčių, gyventojams neretai prireikia šiltų drabužių, batų, kas tiek vyrams, tiek moterims papildomai kainuoja 200–300 Eur. Nemažai išlaidų reikalauja ir dažnas apsilankymas vaistinėje ieškant įvairių vitaminų bei maisto papildų, kišenę ištuštinančios ligos išlaidos, kurios taip pat gali viršyti 100 Eur. ribą.

Bendrovės UAB „Credit Service“, valdančios vartojimo kreditų prekės ženklą „Vivus.lt“ kasmet inicijuojamos gyventojų apklausos rezultatai parodė, kad pastarąjį pusmetį tokioms išlaidoms, kaip automobilio remontas, gydymasis ar artėjantis šildymo sezonas taupė vos 16 proc. gyventojų. Likę tikėjosi, kad užklupus šioms išlaidoms užteks susiveržti diržus ir gyventi iš einamojo atlyginimo arba reikiamą sumą pasiskolinti.

Finansų ekspertė Giedrė Štuopė sako, kad finansinę šeimos gerovę išlaikyti – rimta, tačiau įveikiama užduotis. Anot jos, dauguma gyventojų tai suprato karantino laikotarpiu, kuomet šalyje augo nedarbo lygis, tačiau ne vienam pavyko išgyventi su mažesnėmis pajamomis. Tokia strategija puikiai pravers ir siekiantiems finansiškai lengvesnio šaltojo sezono.

„Šaltuoju sezonu šeimos išlaidos dažnai padidėja 30 proc., todėl nemažai gyventojų būna priversti atidžiai planuoti savo finansus. Tiesa, karantinas daugelį išmokė nenuginčijamų taisyklių, kurios pravers tiek neramios ekonominės situacijos šalyje metu, tiek pasikeitus šeimos finansinei būklei, tiek ruošiantis išlaidų kupinam sezonui. Tai – nuolatinis pajamų ir išlaidų skaičiavimas bei planavimas, nebūtinų pirkinių atsisakymas ir, jeigu įmanoma – taupymas“, – aiškina finansų ekspertė.

G. Štuopė pamini, kad neretai gyventojai nesusiplanuoja kada bei kam skirti lėšas ir viską skuba įsigyti vienu metu – pajutus pirmąjį šaltuką greitai organizuojamas automobilio padangų keitimas, kitų transporto priemonės detalių paruošimas žiemai, šiltesnių drabužių ar elektrinio šildytuvo įsigijimas. Pasak finansų ekspertės, tai – didelė klaida, iš karto smarkiai pažeidžianti finansinę šeimos būklę.

- Reklama -

G. Štuopės teigimu, išlaidas planuoti reikia atsargiai, susidėliojant būtiniausių išlaidų planą ir numatant, kada būtų tinkamiausias laikas tam skirti pinigus. Rudenį visuomet būna aišku, kad greitu metu teks skirti pinigų automobiliui, todėl nereikia laukti šalčių, kad įsigyti padangas, pasitikrinti, kaip veikia akumuliatorius ir kitos svarbios detalės. Šiltus drabužius ar avalynę taip pat galima įsigyti anksčiau, kuomet prekybininkai dar nepakėlė kainų.

„Nors nemažas žmonių skaičius tikisi, kad šaltojo sezono išlaidoms pinigų jiems užteks iš einamojo atlyginimo, dažnai tenka apsiskaičiuoti ir ieškoti kitų sprendimų. Mūsų turimi duomenys rodo, kad pasiskolinti iš artimųjų, bankų ar vartojimo kredito bendrovių renkasi apie 18 proc. šalies gyventojų. Visgi, net ir skolinimąsi reikia apgalvoti iš anksto, kad finansiniai įsipareigojimai neužkluptų netinkamiausiu metu. Geriau įvertinti, kokio dydžio mėnesio įmoką teks mokėti ir sumą bei terminą rinktis taip, kad tai nedarytų didelės įtakos mėnesio biudžetui“, – patarimais dalijasi finansų ekspertė G. Štuopė.

Ji priduria, kad šeimos finansinė gerovė priklauso nuo kiekvieno nario indėlio, tad artėjant daug išlaidų reikalaujančiam periodui svarbu susitarti tarpusavyje ir apžvelgti sekančius žingsnius. Nepaisant ar šalyje vėl bus įvestas karantinas, gyventojams visuomet pravartu mokėti prižiūrėti savo finansus ir bent dalį lėšų atsidėti „juodai dienai“ – tai pravers ne tik užklupus netikėtoms išlaidoms, bet ir padės lengviau planuoti būtinus pirkinius ateityje.

TOP naujienos

Horoskopai liepos 21 dienai

AVINASKodėl jūs visada sužinote paskutinis? Šiandien vėl pražiopsojote kažką svarbaus. Net jei turėsite dar vieną galimybę, tai jau nebus visai tas pat. Labai naudingą...

Ilgai laukti pokyčiai priartėjo: telefono numeriuose vietoje 8 rašysime 0

Dar 2002 metais, Lietuvai ruošiantis stoti į Europos Sąjungą, buvo pradėtas vykdyti telefonų numeracijos plano keitimas. Teisiniuose dokumentuose tada buvo nustatytas nacionalinis prefiksas 0,...

Pavogta kuprinė su juvelyriniais dirbiniais ir kitais daiktais: nuostolis siekia 2,4 tūkst. eurų

Ketvirtadienį viename iš sostinės prekybos centrų pavogta kuprinė, kurioje buvo juvelyrinių dirbinių ir kitų daiktų, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, vagystė Upės gatvėje esančiame prekybos centre...

Vasario 12-oji: vardadieniai

Vasario 12-oji – Europos epilepsijos diena. Vasario dvyliktoji, pirmadienis, (pirmoji 7-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 322 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Benediktas, Deimantė,...

Horoskopai spalio 6 dienai

AVINASNesukite sau galvos dėl išvaizdos ir kitų nuomonės apie jus. Keliautojai svečiuose kraštuose bus svetingai priimti. Kuo toliau nuo namų būsite, tuo geriau jausitės. JAUTISPara neturi tiek valandų, kiek jums reikia jūsų darbams nuveikti. Vis...

Auga lai augalai: daržo entuziastės Solveigos Pranckūnės patarimai pradedantiesiems ir patyrusiems

Daržų ir sodų darbymetis balandžio ir gegužės mėnesiais pasiekia patį įkarštį. Tad į šio sezono daržininkystės traukinį norintys suspėti naujokai turėtų suskubti, o patyrę mėgėjai – prisiminti būtiniausius darbus. Ir visai nesvarbu, ar gyvenate...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS