-0 C
Plungė
2024 / 12 / 07

Rudeniu alsuojantys skoniai: ką gaminti, kad užderėjusių daržovių netektų išmesti

Ar jau skaitėte?

Ruduo itin turtingas daržovių derliumi. Tad šį sezoną vasaros saulės subrandintos daržų gėrybes paversti kulinariniais šedevrais tikrai nesudėtinga. Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė, sako, kad patiekalų iš daržovių pasirinkimų yra daugybė ir dalijasi pamėgtų rudeninių daržovių panaudojimo būdais.

- Reklama -


„Vaisių ir daržovių mūsų šalyje vartojama vis daugiau. Pastebime, kad pirkėjai į racioną įtraukia ne tik nuo seno pamėgtas bulves, morkas, kopūstus, pomidorus ir agurkus, bet ir cukinijas, moliūgus, patisonus, baklažanus, todėl užtikriname platų ir įvairų daržovių pasirinkimą. Nors daržovės daugeliui asocijuojasi su sriubomis ar įvairiausiais garnyrais – tinkamai ir sumaniai paruoštos jos gali tapti tikra pietų ar vakarienės stalo pažiba“, – teigia J. Sabaitienė.

Vaisiai ir daržovės – svarbi kasdienės mitybos dalis. Jos pasižymi vitaminų ir mineralų gausa, kurie yra raktas į gerą savijautą. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kiekvieną dieną turėtumėte suvalgyti bent penkias porcijas daržovių ir tris porcijas vaisių, todėl daržoves, o ypač sezonines, valgyti – itin patartina. Daržovėse randama vitaminų A, C ir E, magnio, cinko, fosforo ir folio rūgšties ir daugelio kitų sveikatai naudingų maistinių medžiagų, mineralų ir skaidulų.

Tačiau jeigu daržovių gaminimo meno nesate iki galo įvaldę, J. Sabaitienė dalijasi keliais populiariausių rudens sezono daržovių paruošimo būdais, kurie nustebins ne tik jus, bet ir artimuosius.

Moliūgai. Ši daržovė puikiai tiks tiek saldžiai, tiek sūriai mėgstantiems žmonėms. Prieš gaminant su moliūgu geriausia jį supjaustyti, nulupti odeles ir iškepti orkaitėje, kad suminkštėtų. Iš iškepto moliūgo galima pagaminti saldžias tyres, kurias vėliau galima panaudoti kepant pyragus. Moliūgai puikai tinka egzotiškojo kario gaminimui, moliūgų blynų kepimui, jie labai dera su čili pipirais, imbieru, česnaku ar įvairiausiomis prieskoninės žolelėmis: čiobreliu ar rozmarinu. Jeigu mėgstate moliūgų sriubas, tačiau tradiciniai jų receptai pabodo, galite pagardinti galite kokosų pienu. Šis ingredientas taip pat itin tinka prie moliūgo.

Briuselio kopūstai. Briuselio kopūstai dažnai naudojami garnyrams: derinami su šonine, patiekiami prie jautienos, kiaulienos ar vištienos kepsnių. Briuselio kopūstai puikiai tinka ir salotoms: juos galima maišyti su šviežiais špinatais, morkomis ar bulvėmis, įvairiausiomis šviežiomis prieskoninėmis žolelėmis. Briuselio kopūstus itin gardu ruošti su įvairiausiais sūriais. Ši daržovė puikiai dera su pelėsiniu, parmezano ar čederio sūriu. Briuselio kopūstai gali būti ir puikus ingredientas prie makaronų ar mėgstamų kruopų. Jie puikiai tiks daržovių pyragams ruošti.

- Reklama -

Patisonai. Šiomis gardžiomis daržovėmis galima pagardinti įvairias salotas arba naudoti juos picų ar sumuštinių gamyboje. Patisonai puikiai dera su rūgštesnėmis daržovėmis, pavyzdžiui, pomidorais, ar citrusinių vaisių padažais, pagardintais įvairiomis prieskoninėmis žolelėmis, tokiomis kaip raudonėlis, bazilikas ir petražolės. Tai gali būti puikus garnyras prie įvairių mėsos ir paukštienos patiekalų. Patroškintus patisonus galite patiekti ir prie kietųjų sūrių.

Cukinijos. Cukinijas maisto gamyboje naudoti galima praktiškai visur. Be to, cukinijos mėgstamos įvairiose pasaulio virtuvėse: vakarų Afrikoje cukinijos dedamos į sriubas, troškinius ar derinamos su kuskusu. Meksikoje jos yra dedamos į salotas, Italijoje jas kepa pavoliojus džiūvėsėliuose, Bulgarijoje keptos cukinijos patiekiamos su česnaku, jogurtu ir krapais. Be to, kai kuriose šalyse valgomi ne tik cukinijų vaisiai, bet ir žiedai.

Kopūstai. Tai yra viena iš tų daržovių, kuri mėgstama ištisus metus. Iš kopūstų gaminamos įvairios salotos. Kopūstai derinami ne tik su morkomis, bet ir su obuoliais bei šlakeliu acto. Kopūstai naudojami rauginimui ar marinavimui, troškinimui. Ši daržovė – neatsiejamas tradicinio lietuvių patiekalo balandėlių ingredientas. Iš kopūstų gaminamos ir įvairiausios sriubos, galbūt rečiau mūsų šalyje gaminama – trinta kopūstų sriuba. Dar vienas, galbūt rečiau gaminamas patiekalas – skrudinti kopūstai su šonine ir lazdyno riešutais.

Morkos. Morkų panaudojimas kulinarijoje gali būti labai įvairus. Jos – puikus priedas prie avinžirnių užtepėlės humuso, jas skanauti galima tiesiog žalias su graikišku tadziki ar kitu jogurto pagrindu pagamintu padažu. Morkas galima troškinti, virti, kepti keptuvėje, orkaitėje, kepsninėje, ruošti garuose. Tiek šviežios, tiek apdorotos morkos puikiai tinka į salotas. Šios daržovės dera tiek prie žuvies, tiek mėsos patiekalų. Iš morkų dažnai gaminami ir desertai: Amerikoje populiarūs yra morkų pyragai, o štai Indijoje yra itin mėgstamas morkų, pieno ir kardamono desertas pavadinimu Gajrela.



Bulvės. Ši daržovė – Lietuvoje populiariausia. Be bulvių neįsivaizduojama daugelis patiekalų ar garnyrų. Iš jų gaminamos mišrainės, verdama košė, kepami blynai ar kugelis, gaminami tradiciniai cepelinai ir dar daugelis Lietuvoje pamėgtų patiekalų. Tačiau jeigu tradiciniai patiekalai kiek pabodo – iš bulvių galima pasigaminti ir nuostabaus skonio prancūzišką bulvių apkepą su šonine, sūriu ir grietinėle arba Ispanijoje pamėgtus bulvių kroketus. Bulvių sriubas itin skanu pagardinti porais ir grietinėle. Galite bulves ir įdaryti – derinti galima su įvairiausiais mėsos ar daržovių įdarais ir, žinoma, sūriais.

Svogūnai. Smulkiai supjaustytais svogūnais galite pagardinti gvakamolę. Pikantiškiems kepiniams puikiai tiks karamelizuoti svogūnai. Svogūnai taip pat yra puikus sriubų pagrindas. Ši daržovė labai dera ir į pusryčių patiekalus: pabandykite juos įdėti į omletą, fritatą ar kišą. Jie tinka prie mėsos patiekalų ar į salotas: sumaišykite žalius svogūnus su šviežiomis žolelėmis, actu ir alyvuogių aliejumi – tokiu būdu gausite skanų salotų padažą.

Gintarė Kitovė
Komunikacijos specialistė

Ankstesnis straipsnis
Kitas straipsnis

TOP naujienos

„Iki“ pataria: šunų mityba vasarą – 3 dalykai, ką reikėtų pakeisti prasidėjus karščiams

Temperatūra kyla – ir vėl šią savaitę grįžta karšta vasara. Mums tai džiaugsmas, tačiau karščiai šunims yra sudėtingas metas. Vienas iš būdų neišleidžiant daug...

Skurdo rizikos lygis Lietuvoje nesikeičia nuo pat įstojimo į ES – svyruoja apie 20 proc.

Lietuvoje su skurdo rizika vis dar susiduria 1 iš 5 gyventojų, teigia Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo (NSMOT) direktorė Aistė Adomavičienė. Pasak jos, toks...

Vidaus reikalų ministerija pradeda VĮ „Regitros“ pertvarkymą į akcinę bendrovę

Vidaus reikalų ministerija, kartu su VĮ „Regitra“ atlikusi vykdomų funkcijų peržiūrą ir įvertinusi alternatyvas, pradeda pasirengimo procedūras įmonės juridinio statuso pakeitimui – valstybės įmonė...

Horoskopai kovo 26 dienai

AVINASJūsų laukia kažkokie bendri projektai darbe. Ir tikimasi, kad jūs būsite anaiptol ne tik pasyvus vykdytojas. Svarbiausia, kontroliuokite savo nuotaikas! Būtų apmaudu, jei dėl...

Konditeris pataria, kaip pasigaminti imbierinį namelį

Kalėdų tikriausiai neįsivaizduojame be įvairiausių dekoracijų: tviskančios eglutės, žybsinčių, langus puošiančių girliandų, namuose sukabintų kalėdinių kojinių... Tačiau turbūt mieliausia ir skaniausia kalėdinė dekoracija – namie keptas ir pačių rankomis pastatytas imbierinių sausainių namelis. Ir...

Sveika, sultinga ir nebrangu: 3 variacijos salotoms su nektarinais – bus lyg vasara lėkštėje

Šilti saulės spinduliai ir jos sunokinti nektarinai – garantuotas receptas gerai nuotaikai. Vasara neatsiejama nuo kaulavaisių, iš kurių pirkėjų mėgstamiausi yra būtent nektarinai, atskleidžia Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Šių sultingų, gaiviai...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS