11.3 C
Plungė
2024 / 03 / 28

Prasideda erkių sezonas, kaip tinkamai pasirūpinti savo augintiniais?

Ar jau skaitėte?

Atėjus pavasariui ne vienam keturkojį augintinį turinčiam šeimininkui galvos skausmu tampa tai, kaip tinkamai pasirūpinti šeimos draugu ir apsaugoti jį nuo šiuo metų laiku intensyvios problemos – parazitų. Atšilus orams ir vis daugiau laiko praleidžiant lauke, didėja rizika „parsinešti“ erkių, kurios kelia didžiausią pavojų tiek gyvūnams, tiek žmonėms. Lietuvoje užsikrėsti erkiniu encefalitu, Laimo liga, babezioze ir kt. yra viena didžiausių tikimybių visoje Europos Sąjungoje. Nors nėra tikslios statistikos, kiek dėl erkių platinamų ligų per metus suserga ir nugaišta šunų, tačiau sergamumo kreivė kasmet auga į viršų. Kaip to išvengti? Apie antiparazitines priemones, tinkamą jų naudojimą ir veiksmingumą pasakoja veterinarijos gydytoja, „Kauno grūdų“ veterinarinės farmacijos atstovė Aušra Tasiukevičiūtė.

- Reklama -


Priemonių daug, bet ar visos veiksmingos?

Erkė. Nuotrauka Irmanto Dauginčio.

Kaip sako veterinarinės farmacijos atstovė A. Tasiukevičiūtė, apsaugos priemonių nuo parazitų yra pilnos lentynos: antkakliai, pakabukai, karoliai, lašai ir kitokie preparatai. Tačiau ne visais atvejais jos yra veiksmingos. „Reikia žinoti, kaip teisingai kiekvieną priemonę naudoti, kitu atveju ji ir gali būti neveiksminga. Pavyzdžiui, net ir užsegtas antkaklis dar negarantuoja gyvūno apsaugos. Būtina nuolat tikrinti, kad jis būtų arti odos ir nenuimamas visą veikimo laikotarpį. Jei antkaklis uždėtas neteisingai arba dėl tankaus ir ilgo gyvūno kailio neturi glaudaus kontakto su oda, jo veiksmingumas mažėja, veikliosios medžiagos mažiau pasiskirto po visą odą“, – pažymi veterinarijos gydytoja. Ji pastebi, kad antkakliai keturkojams kai kuriose situacijose netgi kelia pavojų, jei per stipriai įsirėžia į kaklą (ypač aktualu sparčiai augantiems šuniukams) arba, užsikabinus už kokios šakos, prismaugia. Be to, neretai aktyvūs gyvūnai juos pameta ir lieka be jokios apsaugos. Netinka ypač mėgstantiems maudytis šunims, nes antkaklio nuimti nerekomenduojama, o dažnai mirkstant jis praranda veiksmingumą.

Veterinarijos gydytoja atkreipia dėmesį ir į galimą antiparazitinių priemonių poveikį žmonių sveikatai. Kaip ji pažymi, naudojant jau minėtą antkaklį, negalima leisti gyvūnų, seginčių antkaklį, miegoti vienoje lovoje su šeimininkais, o ypač vaikais. Antkaklio veikliosios medžiagos gali paveikti žmonių sveikatą. Veterinarinis vaistas gali dirginti odą, akis ir kvėpavimo takus. Todėl, pasak jos, renkantis antiparazitines priemones, būtina pasitarti su veterinarijos gydytoju ir atsakingai pasidomėti teisingu šių priemonių naudojimu bei galimu šalutiniu poveikiu.

Ieško ne tik veiksmingumo, bet ir patogumo

„Kauno grūdų“ veterinarinės farmacijos atstovė Aušra Tasiukevičiūtė.

„Kauno grūdų“ veterinarinės farmacijos atstovė A. Tasiukevičiūtė sako, kad keičiasi naminių keturkojų antiparazitinių priemonių naudojimo tendencijos, kurias sąlygoja ne tik veiksmingumo paieškos, bet ir pačių žmonių besikeičiantis gyvenimo tempas. „Kaip ir kasdieniame gyvenime, taip ir augintinių priežiūroje, žmonės ieško patogumo. Nori, kad naudoti priemones nuo parazitų būtų kuo paprasčiau“, – pažymi veterinarijos gydytoja.

- Reklama -

Dėl paprasto ir patogaus naudojimo šiuo metu visame pasaulyje populiariausias antiparazitinis preparatas – tabletės. „Tai, ko gero, pats inovatyviausias ir veiksmingiausias būdas apsaugoti augintinį nuo blusų, erkių, erkučių, ir vidaus parazitų, o šeimininką – nuo papildomų rūpesčių. Paprasčiau suduoti vieną kartą per mėnesį šunims tabletę, kurios nereikia slėpti dešroje ir po to sekioti iš paskos ieškant, ar prarijo visą tabletę ir kokios puselės neišspjovė. Viena tabletė – ir rūpesčiai dėl parazitų baigti“, – sako A. Tasiukevičiūtė. Kaip ji pažymi, dėl kramtomose tabletėse esančios veikliosios medžiagos sunaikinamas didžiausias spektras varginančių parazitų: erkių, poodinių erkių, blusų, apvaliųjų kirmėlių bei uodų pernešamų parazitų. Todėl net ir viena tabletė kartą per mėnesį užtikrina greitą, efektyvų ir tvarų poveikį.

Kaip pasakoja veterinarijos gydytoja, galima rinktis ir tabletes, veikiančias tris mėnesius. Tačiau tokiu atveju būtina atsižvelgti į per tą laikotarpį kintantį augintinio svorį. „Sparčiai augant gyvūnui, keičiasi jo svoris, o kadangi preparatuose naudojamos veikliosios medžiagos yra subalansuotos pagal augintinio svorį, jam pakitus, priemonė gali būti nebeveiksminga“, – atkreipia dėmesį A. Tasiukevičiūtė.

Kada renkasi lašus ir kodėl juos kartais reiktų naudoti



„Kauno grūdų“ veterinarinės farmacijos atstovė pasakoja, kad gana populiarūs ir antiparazitiniai lašai. „Galime sakyti, kad tai yra tradicinė priemonė ir todėl dažniausiai ją renkasi šeimininkai, kurie tiesiog bijo išbandyti naujoves. Taip pat dažnu atveju lašai pasirenkami dėl to, kad augintinis turi virškinamojo trakto sutrikimų, yra senyvo amžiaus arba alergiškas tam tikroms kitų antiparazitinių priemonių veikliosioms medžiagoms. Be to, tai yra viena pigesnių priemonių, todėl neretai jos pasirinkimą sąlygoja ir šeimininkų finansinės galimybės“, – sako veterinarijos gydytoja A. Tasiukevičiūtė.

Kalbėdama apie šią priemonę, veterinarijos gydytoja rekomenduoja lašiukus naudoti tarpais tarp tablečių. „Kartas nuo karto reiktų pakeisti priemones dėl to, kad parazitai prie jų nepriprastų ir jos išliktų veiksmingos. Taip pat nuo tų pačių preparatų būtina pailsinti ir augintinio organizmą. Todėl lašiukai puikiai tinka darant pertrauką nuo tablečių naudojimo“, – pažymi „Kauno grūdų“ atstovė. Tiesa, vėlgi atkreipia dėmesį į tai, jog užlašinus šios priemonės ant augintinio kailio, reiktų taip pat vengti artimo kontakto bent porą valandų, kol jie pasiskirstys į odą.

Būtina profilaktika ištisus metus

„Rūpintis gyvūnų prevencija nuo parazitų yra vienas svarbiausių uždavinių. Būtent profilaktika yra pats efektyviausias būdas apsaugoti augintinį nuo ligų“, – sako A. Tasiukevičiūtė ir priduria, kad tai daryti reikia ištisus metus.

„Kauno grūdų“ veterinarinės farmacijos atstovė pastebi, kad vis daugiau šeimininkų tai supranta ir iš anksto pradeda rūpintis apsauga nuo parazitų. „Jau nuo vasario vidurio pastebime antiparazitinių priemonių pardavimų augimą. Ir iš tiesų, nereikia laukti, kol atšils orai. Vos tik kiek nutirpsta sniegas, erkės lenda lauk ieškoti maitinimosi šaltinių ir dauginasi. Jos niekur nedingsta ir žiemą. Tad ir šaltuoju metų laiku patariama prevenciškai naudoti antiparazitines priemones. Prevenciškai sušerti vieną tabletę ar užlašinti lašiukų nuo erkių yra kur kas paprasčiau ir pigiau, nei po to kankinti gyvūną gydymu, vaistais, lašelinėmis“, – pažymi veterinarijos gydytoja.

Sandra Vičienė
Komunikacijos vadovė
„KG Group“

TOP naujienos

Ką pažadėjo, tą ir daro: prekybos tinklas „Iki“ pigina į sąrašą įtrauktas prekes

Naują pirkėjų pinigus taupančią iniciatyvą „Kerpame kainas“ pristatęs prekybos tinklas „Iki“ kaip tarė, taip ir daro: jei kiti prekybininkai sumažina į „Iki“ iniciatyvoje dalyvaujančių...

Žiemą pirkėjai nepraeina pro lietuviškus agurkus, o populiariausi vaisiai – apelsinai

Nors žiemą Lietuvoje negalime pasidžiaugti šviežių daržovių gausa, laukdami naujo derliaus dažniau stabtelime prie vaisių ir daržovių skyriaus prekybos centruose. Sveikatai palankios mitybos konsultantė,...

Trimitas in Jazz – Benny Goodman muzika Jūsų namuose

Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas” karantino metu tęsia pasirodymų transliacijas skaitmeninėje erdvėje. Virtualūs „Trimito” pasirodymai transliuojami kartą per savaitę, kiekvieną šeštadienį. Paskutinį kovo šeštadienį buvo...

Širdies ritmo sutrikimus galima išgydyti itin moderniu prietaisu

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje išlieka aukštas, o dažniausiai į gydytojus pacientai kreipiasi dėl širdies ritmo sutrikimų, kai jų širdies veikla yra per...

Staigūs temperatūrų pokyčiai įspėja ruoštis – nemalonūs siurprizai žmonėms ir jų turtui dažnės

Metų pradžia prasidėjo šilumos rekordais. Nors Lietuvoje įsitvirtino kalendorinė žiema, bet pastarosios dienos labiau primena ankstyvą pavasarį nei žiemos vidurį. Sausio 1-ąją Druskininkuose fiksuota net 15 laipsnių šilumos, tačiau jau netrukus numatomi itin drastiški...

„Iki“ vadovė Nijolė Kvietkauskaitė: iki šiol nematytas sprendimas mums padės būti dar arčiau pirkėjų

Prekybos tinklas „Iki“ toliau stiprina savo lyderystę mažmeninės prekybos rinkos inovacijose. Pirkėjams pernai pristatyta aibė naujovių: nuo naujo formato parduotuvių ir be vairuotojų pirkinius išvežiojančių autonominių automobilių iki novatoriškų būdų taupyti, tokių kaip žaidimu...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS