Lietuviškoje maisto gaminimo grupėje „Facebook“ pasirodė nuotrauka – kodėl kankorėžiai siūlomi parduotuvės daržovių skyriuje? Šie kankorėžiai iš Italijos – ne lietuviams įprasti, kurie dažnai naudojami dekoracijoms. Itališkuose glūdi itin gurmanų vertinamos pinijos, kurios pagardins įvairius patiekalus. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, jau ne pirmus metus siūlomi kankorėžiai sulaukia vis daugiau dėmesio.
„Kankorėžiai kol kas dar nemažam būriui pirkėjų yra naujiena, tad juos pastebėję parduotuvėje pasiteirauja ir mūsų darbuotojų, kaip ir kam juos galima naudoti. Kankorėžius į savo sezoninį rudens asortimentą įtraukėme dar prieš kelerius metus, siekdami pateisinti pirkėjų lūkesčius – matome, kad jie šviežių daržovių, vaisių skyriuose vis ieško naujovių, kurios ilgainiui tampa įprastu pasirinkimu. Juk kadaise ir moliūgai, aitriosios paprikos, kukurūzai, persimonai, pasifloros taip pat buvo naujienos, tačiau dabar yra pirkėjų pamėgti“, – sako V. Budrienė.
Tereikės pašildyti orkaitėje
Iš pirmo žvilgsnio sunku pasakyti, tačiau itališkuose kankorėžiuose slypi sėklos – pinijos. Tai valgomosios sėklos, paslėptos persidengiančiose pušies kankorėžių žvyneliuose. Taip pušis saugo savo sėklas nuo žemos temperatūros, žvėrių ir drėgmės.
Ne visų pušų sėklos yra valgomos, atkreipia dėmesį „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė. Tokių priskaičiuojama bent dvi dešimtys, tačiau skiriasi jų skoninės savybės, tekstūra, taip pat – dydis. Kai kurios yra pernelyg mažos, kad jas būtų verta naudoti maisto tikslais. Būtent itališkos akmens pušies sėklos pasižymi maloniu skoniu, jos ne tokios karčios kaip, pavyzdžiui, kininės pušies.
„Įdomu tai, kad pušies sėklomis nuo neatmenamų laikų mėgavosi dar graikai ir romėnai. Pavyzdžiui, romėnų legionai į ilgas keliones kaip atsargas veždavosi pušies kankorėžius. Jų sėklos yra geras energijos šaltinis, išsiskiriantis baltymų kiekiu, širdžiai naudingais riebalais, tokiais vitaminais ir mineralais kaip vitaminai E ir K, fosforas, magnis. Be to, jos, kaip ir kitos sėklos, riešutai, gali padėti slopinti apetitą“, – pasakoja J. Sabaitienė.
Kad iš nusipirktų kankorėžių visai nesunkiai išimtumėte sėklas, juos reikia tiesiog pašildyti orkaitėje. Namai prisipildys malonaus aromato, kankorėžis išsiskleis, tuomet sėklas teliks išlukštenti. O pats kankorėžis bus originali ir jauki dekoracija namuose.
Ir padažams, ir kepiniams
Mažos ir galingos – taip galima pasakyti apie pinijas, kurios neatsiejamos nuo legendinių itališkos virtuvės šedevrų. Itališkų pušų kankorėžiuose slypinčios mažos, sodrios tekstūros sėklos ypač vertinamos dėl savo skonio savybių, sako „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
„Visų pirma, pinijos yra esminis autentiško pesto padažo ingredientas. Šios sėklos kartu su šviežiu baziliku, parmezano sūriu ir alyvuogių aliejumi sukuria nuostabią skonio harmoniją, kuri dera pačiuose įvairiausiuose patiekaluose – makaronuose, salotose, sumuštiniuose, juo gardinama kepta vištiena, žuvis ar kita mėsa, grilintos daržovės, rytinė kiaušinienė. Kankorėžių sėklos taip pat naudojamos pyragų, sausainių, pyragaičių gamyboje, jos idealiai tinka gardinti salotas, įmaišyti į užtepėles ar tiesiog skanauti vienas“, – pasakoja maisto žinovė.
Tam, kad sėklos pasižymėtų sodresniu, stipresniu skoniu ir traškesne tekstūra, jas rekomenduojama paskrudinti. Tą galite padaryti sausoje keptuvėje, orkaitėje arba mikrobangų krosnelėje. O kur jas tuomet panaudoti? G. Urbonavičiūtė dalijasi trimis idėjomis, kurias skaniais užkandžiais paversite visai greitai ir paprastai – pavyks net ir retai gaminantiems virtuvėje.
Parmezano, raudonėlių ir pinijų traškučiai
Reikės: 200 g šviežiai tarkuoto parmezano sūrio, 1 šaukšto miltų, ½ šaukštelio raudonėlių, 1 šaukšto kankorėžio sėklų.
Gaminame:
1. Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių temperatūros. Dvi dideles kepimo skardas išklokite kepimo popieriumi. Dideliame dubenyje sumaišykite parmezaną, miltus ir raudonėlį.
2. Ant paruoštos kepimo skardos dėkite apvalią sausainių formelę. Atsargiai į ją sukrėskite šaukštą sūrio mišinio, išlyginkite paviršių ir nuimkite formelę. Kartokite su likusiu mišiniu, kiekvieną traškutį pabarstykite sėklomis.
3. Kepkite orkaitėje 5-7 minutes arba kol taps šviesiai auksinės spalvos. Perkelkite ant grotelių, kad atvėstų.
Fetos, burokėlių ir kankorėžio sėklų salotos
Reikės: 1 didelio virto burokėlio, 5-6 salotų lapų, 1 saujos pinijų, svogūnų laiškų, petražolių, alyvuogių aliejaus, 20 g fetos, druskos, pipirų, balzaminio acto.
Gaminame:
1. Burokėlį supjaustykite griežinėliais arba kubeliais. Salotų lapus suplėšykite.
2. Įkaitinkite keptuvę ant didelės ugnies ir pakepinkite sėklas, kad lengvai paskrustų.
3. Sudėkite salotas ir burokėlius į dubenį. Ant viršaus sutrupinkite fetą, suberkite sėklas, pjaustytus svogūnų laiškus ir petražoles. Pagardinkite druska ir pipirais.
4. Galiausiai apšlakstykite 2-3 šaukštais alyvuogių aliejaus ir 1-2 šaukštais balzaminio acto.
Kepti kalafiorų griežinėliai su pinijomis
Reikės: ½ žiedinio kopūsto galvos, 5-6 skiltelių česnako (su odele), 1-2 šaukštų alyvuogių aliejaus, druskos, pipirų, 1 šaukšto kankorėžio sėklų, petražolių, aitriųjų paprikų dribsnių, šviežių citrinos sulčių.
Gaminame:
1. Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių. Kalafioro žiedynus supjaustykite gan stambiais griežinėliais, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, pagardinkite druska, pipirais ir paprikų dribsniais. Švelniai išmaišykite, kad kalafiorai tolygiai pasidengtų prieskoniais. Žiedinį kopūstą kartu su česnako skiltelėmis paskleiskite ant kepimo skardos. Kepkite 10-12 minučių arba kol taps auksinės spalvos.
2. Atsargiai apverskite žiedinio kopūsto gabalėlius ir kepkite dar 5-7 minutes arba kol jie taps auksinės spalvos ir minkšti.
3. Išimkite iš orkaitės. Nuimkite česnako skilteles nuo kepimo skardos ir, prieš nuimdami odelę, leiskite joms minutę atvėsti.
4. Supjaustykite česnaką griežinėliais ir pabarstykite ant žiedinių kopūstų. Pridėkite skrudintų kankorėžių sėklų ir šviežių petražolių. Pagal skonį išspauskite šviežių citrinos sulčių ir iš karto patiekite.
Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė