15.3 C
Plungė
2024 / 06 / 18

Nebesikankinkite: efektyvūs metodai, kaip atsikratyti įkyriųjų vaisinių muselių namuose

Ar jau skaitėte?

Rudeniškos gėrybės masina ne tik žmones – vos palikus ilgesniam laikui ant spintelės prakąstą obuolį ar pusę kriaušės, netruks pasirodyti ir vaisinės muselės. Nors jos nekanda, tačiau gali labai erzinti. Laimei, yra visai paprastų būdų jų netrukus atsikratyti – bus pigu ir efektyvu. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, pirkėjams pagelbės tiek nebrangūs specialūs preparatai, tiek virtuvėje naudojami produktai.

- Reklama -

Mokslininkai atradę unikalią vaisinių muselių savybę

Vaisinė muselė savo populiarų pavadinimą gavo dėl nepaprasto jos uoslės receptorių jautrumo. Ji gali užuosti etanolio ir etilo acetato kvapą net iš kelių metrų atstumo. Šie junginiai yra pūvančiuose vaisiuose vykstančios fermentacijos rezultatas.

Muselės.

Iš eilinių namų vejamos, vaisinės muselės yra gerokai labiau mėgstamos mokslininkų, kurie skiria nemažai dėmesio šių mažų vabzdžių tyrimams. Neseniai nustatyta, kad vaisinės muselės turi ypač gerai išvystytą vieną iš pojūčių – jos geba atskirti net 6 skirtingus skonius.

Mūsų pojūčiai apima regą, uoslę, lytėjimą, klausą ir skonį. Pastarasis atsakingas už saldumo, rūgštumo, sūrumo ar aštrumo – ir, kaip paaiškėjo palyginti neseniai, taip pat penktojo skonio – umami – suvokimą. Tačiau pasirodo, kad tai dar ne visi pojūčiai, kuriuos gali patirti organizmas – bent jau vaisinių muselių.

Kalifornijos universiteto, Kinijos mokslų akademijos ir Monello cheminių pojūčių centro (JAV) mokslininkai atrado, kad vaisinės muselės geba aptikti dar vieną, šeštąjį skonį – šarminį arba bazinį. Sugebėjimas pajusti didelio ir mažo pH maisto „skonį“ yra labai svarbus jų išgyvenimui, nes dėl jo muselės gali išvengti, pavyzdžiui, netinkamos aplinkos kiaušinėliams dėti.

Pirmas žingsnis – prevencija

Geriau pažinti muselių įpročius bei poreikius verta ne tik mokslininkams, o ir visiems – tuomet bus lengviau jų atsikratyti. Pasak „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotojos Jolantos Sabaitienės, jų kiaušinėliai dažniausiai atnešami iš lauko ant daržovių ar vaisių, o subrendusius vabzdžius į vidų privilioja prinokusių, rūgstančių produktų kvapas.

- Reklama -

Muselės taip pat gali daugintis šiukšlių konteineriuose ar tuščiuose buteliuose, taip pat ant šluosčių, grindų šepečių – pakanka, kad aplinka būtų drėgna ir rūgstanti. Kadangi jos užteršia mūsų vartojamą maistą, verta rasti veiksmingą būdą jomis atsikratyti.

„Geriausia priemonė yra prevencija – t. y., nesukurti jas viliojančios aplinkos. Vaisius ir daržoves laikykite šaldytuve, greitai gendančius produktus išmeskite, o šiukšles reguliariai išneškite. Jei valgant sultingą vaisių ištryško sultys arba išpylėte vaisvandenių ar kito gėrimo, viską reikia nedelsiant nuvalyti, o nešvarią vietą nuplauti“, – pasakoja J. Sabaitienė.

Specialios priemonės – itin efektyvios

Kovą su vaisinėmis muselėmis galite pradėti naudodami specialiai tam skirtus produktus. Tai įvairios gaudyklės, purškikliai arba preparatai, kurių galima įsigyti parduotuvėse. Be kita ko, veiksmingi gali būti vaisinių muselių klijai, kuriuos galima dėti, pavyzdžiui, ant stiklo arba ant spintelės, netoli vaisių. Produktas padės atsikratyti ne tik vaisinių muselių, bet ir kitų vabzdžių.

„Vasarą būna priemonių nuo lauko vabzdžių pikas, tuo tarpų vėstant orams pirkėjai aktyviau dairosi būdų apsisaugoti nuo nelauktų svečių namuose. Įsibėgėjus rudeniui jau nebeaktualu gynyba specialiai nuo uodų, tačiau pirkėjai ieško priemonių nuo kitų skraidančių, ropojančių parazitų“, – pastebi V. Budrienė.

Naudinga yra investuoti ir skysčius, skirtus konteineriams ir šiukšlių maišams purkšti, kurie sunaikins vabzdžių lervas ir neutralizuos nemalonius kvapus. Be to, verta pagalvoti apie vabzdžiaėdžių augalų, kurie natūraliai padės atsikratyti vabzdžių, įsigijimą.

Pasitelkite namines priemones

„Su vaisinėmis muselėmis galima kovoti ir naminių priemonių metodais. Galite patys pasigaminti veiksmingų klijų nuo vabzdžių, pavyzdžiui, medaus ar klevų sirupo tirpale pamirkydami storesnio popieriaus ar kartono. Gerai nuvarvinus ir kiek pradžiovinus, tokiame lape tereikia padaryti skylutę, per ją perverti siūlą ir pakabinti tokią savadarbę gaudyklę virtuvėje“, – patarimu dalijasi vaisių žinovė.

Kas dar padės, kad atsikratytumėte šių nekviestų svečių virtuvėje? J. Sabaitienė dalijasi efektyviais metodais:

Gaudyklė stiklainyje – į nedidelį stiklainį įdėkite vaisių likučių, saldžių sulčių arba obuolių acto ir sandariai užvyniokite jo viršų folija arba maistine plėvele. Padarykite joje nedidelių skylučių. Musės įskris į vidų, bet negalės išskristi.

Obuolių actas ir indų ploviklis – dubenėlyje sumaišykite šaukštą obuolių acto su šaukštu indų ploviklio ir palikite virtuvėje šalia vaisių. Skystis pritrauks vaisines museles, ir jos jame įklimps.

Pipirmėčių aliejus – vaisinės muselės nemėgsta šio kvapo, todėl verta kelis lašus aliejaus sumaišyti su karštu vandeniu, supilti į purkštuvą ir retkarčiais papurkšti virtuvėje. Panašiai galima naudoti ir levandų aliejų.

Kvapnios žvakės – žvakės namuose ne tik suteiks jaukumo, bet ir padės kovoti su vaisių muselėmis. Rinkitės kvapus, kurių jos negali pakęsti – bazilikų, pipirmėčių, eukaliptų, citrinžolių, levandų ar gvazdikėlių.

Bazilikas – vaisinės muselės nemėgsta šviežio baziliko kvapo. Todėl verta virtuvėje pasistatyti augalą, kad galėtumėte jį naudoti gamindami maistą ir kartu atbaidyti šiuos vabzdžius.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Klaipėdietis kreipėsi į teismą, dėl ant jo automobilio nukritusios medžio šakos

Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl žalos, padarytos turtui dėl netinkamai prižiūrimų želdynų nusprendė, kad apylinkės teismas, priteisęs žalą iš namo...

Vėl didinamos mėginių paėmimo apimtys

Tam, kad būtų pagreitintas ėminių, paimtų mobiliuosiuose punktuose, ištyrimas, į laboratorijas jie bus išskirstomi atsižvelgus į šių pajėgumus, t. y. nukreipiami į mažiausiai tuo...

Kaip su kondicionieriumi pagerinti oro kokybę namuose ir užtikrinti tinkamą temperatūrą?

Kondicionierių galima rasti kone kas penktame Lietuvos bute ar name. Dar penktadalis savininkų teigia artimoje ateityje planuojantys jį įsirengti – tokias tendencijas atskleidžia gyventojų...

Vizionieriškas lyderis: kaip tokiu tapti?

Nors apie lyderystės poreikį kalbame seniai, paskutiniu metu vykstantys pokyčiai išryškino naujus lyderiui būtinus bruožus. Kaip pastebi lyderystės ekspertai, vis daugiau šiuolaikinių darbuotojų, ypač...

Mitai apie pensijų anuitetus: Pinigai nukeliaus „Sodros“ išmokoms, nebus mokami visą gyvenimą

Kaip žmonės renkasi pensijų anuitetus, kur ieško informacijos, kokių klausimų jiems kyla dažniausiai – siekdami tai išsiaiškinti, praeitų metų pabaigoje „Sodros“ specialistai apklausė daugiau kaip 100 pensijų anuitetų gavėjų. Apibendrinus apklausos rezultatus ir „Sodros“...

Teismas pradės nagrinėti bylą dėl grasinimų medikui

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje klaipėdiečiui V. K. pareikšti kaltinimai dėl grasinimo nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą arba žmogaus terorizavimo. Kaip pranešė Kauno apylinkės teismas, remiantis kaltinamojo akto...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS