Nors mūsų šalyje artėja kalendorinė žiema, pietų kraštuose renkamas šviežias derlius pasiekia parduotuvių lentynas – šiuo metu iš Italijos atvyko švieži „Romanesco“ žiediniai kopūstai. Šios daržovės išsiskiria savo unikalumu – kadaise augintos kaip gėlės, šiandien jos valgomos žalios, kepamos, verdamos ir net marinuojamos. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad neįprastos išvaizdos daržovės ir vaisiai jau kurį laiką sulaukia didelio lietuvių susidomėjimo.
„Šaltuoju metų sezonu pirkėjai savo maisto racioną stengiasi papildyti organizmui palankiomis medžiagomis, todėl įtraukia daugiau šviežių daržovių ir vaisių. Mūsų parduotuvių lentynose yra gausus jų pasirinkimas. Žalios spalvos daržovės vadinamos supermaistu, todėl esame paruošę ne tik tradicinių – brokolių, žaliųjų paprikų, cukinijų, kopūstų, smidrų, bet ir mažiau įprastų – „Romanesco“ žiedinių kopūstų pasiūlą“, – sako V. Budrienė.
Koralus primenanti išvaizda
Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, sako, kad „Romanesco“ žiediniai kopūstai atrodo kaip brokolio ir kalafioro hibridas, tačiau jų skonis primena riešutus ir yra švelnesnis.
„Tai žalioji, labai senos itališkų kalafiorų veislės atmaina, pasižyminti subtiliai saldžiu skoniu, bei išskirtine išvaizda, primenančia koralus. Jų žiedyną sudaro tipine fraktalo forma išsišakoję žiedkočiai, kurie yra panašūs į spyglius. Be to, „Romanesco“ žiedinis kopūstas gali priminti ir Kalėdų eglutę – tereikia jį perpjauti per pusę arba padalinti į nedidelius žiedynus“, – pasakoja J. Sabaitienė.
Skirtingi panaudojimo būdai
Yra daugybė būdų, kaip paruošti „Romanesco“ kopūstus – juos galima valgyti žalius, kepti, marinuoti, virti garuose.
„Romanesco“ žiediniai kopūstai yra lengvai virškinami, nekaloringi, todėl juos dažnai ruošia sveikais gyvensenos principais besivadovaujantys žmonės. Norint išsaugoti kuo daugiau gerųjų daržovės savybių – kuo mažiau juos apdorokite. Paprasčiausiai nuplikykite juos vandeniu. Taip išsaugosite visus vitaminus ir pajusite tikrąjį jų skonį“, – pasakoja J. Sabaitienė.
„Romanesco“ žiedinius kopūstus galima ir konservuoti – pagaminti šiuo būdu jie taps sodraus skonio garnyru prie mėsos ar žuvies patiekalų. Tai padaryti labai paprasta: tereikės baltojo acto, garstyčių sėklų, cukraus, gvazdikėlių ir cinamono lazdelės. Susmulkinkite žiedinių kopūstų žiedynus, sudėkite į stiklinį indą ir užpilkite verdančiu marinatu. Palaikykite vėsioje temperatūroje ir ragaukite jau po kelių valandų.
Populiariausias būdas panaudoti „Romanesco“ – įdėti į šviežių daržovių salotas arba šia daržove pagardinti makaronus. Tereikia juos apkepti keptuvėje su alyvuogių aliejumi, svogūnais, česnaku ir prieskoniais. „Iki“ atstovė dalijasi ir dar keturiais unikaliais būdais, kaip panaudoti šiuos unikalius žiedinius kopūstus.
Kalafiorus pakeiskite „Romanesco“ žiediniais kopūstais. „Romanesco“ ir kalafiorai dera tarpusavyje, nes jie priklauso tai pačiai daržovių šeimai ir yra panašaus skonio, tekstūros. Kadangi jie pasižymi panašiomis savybėmis, labai paprasta bet kuriame mėgstamame recepte kalafiorus pakeisti šiais žiediniais kopūstais. Jie taip pat puikiai tinka ir veganiškiems patiekalams. Iš jų galite pasigaminti augalinius kepsnius arba veganišką lazaniją.
Pakepkite orkaitėje. Vienas paprasčiausių būdų šiai daržovei paruošti – pakepti ją orkaitėje. „Romanesco“ žiedyną supjaustykite mažesniais gabalėliais. Sudėkite į nedidelį indą ir įpilkite alyvuogių aliejaus, įspauskite citrinos sulčių, pagardinkite mėgstamais prieskoniais. Viską gerai išmaišykite ir įdėkite į orkaitę maždaug 30 minučių. Jei mėgstate užberkite kedro riešutų ir razinų.
Dėkite į salotas. Ši neįprasta daržovė puikiai tinka ir salotoms pagardinti. „Romanesco“ žiediniai kopūstai puikiai derės žieminėse: makaronų, avinžirnių, grikių, lęšių salotose.
Sukurkite savo „Romanesco“ dubenį. Šie žiediniai kopūstai gali būti puikus pagrindas augalinės kilmės dubenėliui. Pasigaminkite mažai angliavandenių turinčių žiedinių kopūstų ryžių. Tai padaryti labai paprasta, tereikia sutarkuoti šių kopūstų žiedyną. Gautus ryžius sudėti į dubenėlį, įspausti citrinos sulčių, pagardinti kalendra ir derinti su mėgstamomis daržovėmis, humusu, kitais pagardais.
Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė