-0.4 C
Plungė
2024 / 12 / 08

Karštis žudo: kaip vėsinsimės – ventiliatoriumi ar oro kondicionieriumi?

Ar jau skaitėte?

Žiemą džiuginę langai pietinėje pusėje vasarą tampa varginančiais šildytuvais. Sako, šiluma kaulų nelaužo, tačiau medikai perspėja: karštis gali itin blogai mus paveikti, jei turime širdies ir kraujotakos sveikatos bėdų ar vargina kiti negalavimai. Apie kritusį darbingumą, kai aplink šutra, nėra ko ir kalbėti. Specialistai pataria, kada galėtų užtekti ventiliatoriaus, o kada ir kodėl geriau rinktis oro kondicionierių.

- Reklama -

Ventiliatoriai nešaldo, tik sukuria vėsinimo pojūtį

Šylant klimatui didžiųjų Europos miestų viena iš pagrindinių užduočių tapo patalpų vėsinimo sistemų plėtra. Tai tampa svarbu ir Lietuvoje. Naujos statybos daugiabučiuose ar verslo patalpose oro kondicionieriai suplanuojami jau pradiniame projektavimo etape. Vis dėlto daugelyje patalpų, kuriose dirbame ar gyvename, vėsinimo sprendimų tenka ieškoti vėliau.

Ventiliatoriai nešaldo, tik sukuria vėsinimo pojūtį.

Pasak „Senukų“ prekybos tinklo ekspertų, oro kondicionieriai bei ventiliatoriai ne tik ateina į pagalbą, kai ištverti karštį patalpose darosi nebepakeliama, bet ir pagerina namų oro kokybę. Jie taip pat pataria, kad renkantis tinkamiausią įrangos ar prietaiso modelį, reikėtų atsižvelgti planuojamos vėsinti patalpos plotą, prietaiso sumontavimo galimybes, veikimo efektyvumą ir energijos sąnaudas.

Palyginti su oro kondicionieriais, ventiliatoriai sunaudoja mažiau energijos, todėl tai – ekonomiškas pasirinkimas. Vis dėlto šis prietaisas neatšaldo patalpų oro, o tik priverčia cirkuliuoti patalpoje esantį orą, o vėsus oras pakeliamas aukščiau ir žmogui sukuriamas vėsinimo pojūtis. Tuo tarpu oro kondicionierius yra užpildytas šaldančia medžiaga, kuri padeda atšaldyti patalpų orą – iš kambario paimtas karštas oras išleidžiamas per sistemą į lauką, tokiu būdu temperatūra vėsinamoje patalpoje realiai sumažinama.

Oro kondicionieriai: sieniniai ir mobilūs

Žinovai pirmiausia išskiria dviejų tipų oro kondicionierius. Daugeliui yra žinomi sieniniai oro kondicionieriai – juos sudaro išorinis blokas ir vienas ar keli vidiniai blokai, tvirtinami patalpų viduje. Alternatyva – mobilūs oro kondicionieriai: jų nereikia montuoti, užtenka tik įjungti į elektros tinklą ir išvesti į lauką karšto oro išmetimo vamzdį.

Prieš įsigyjant šios paskirties įrangą, svarbu išsiaiškinti, ar leidžiama ir galima techniškai sumontuoti išorinį ir vidinį blokus taip, kad nebūtų pažeisti statybiniai normatyvai, taip pat ar turimi reikalingi leidimai jiems sumontuoti. Tuo tarpu mobiliems oro kondicionieriams svarbiausia, kad būtų galimybė išvesti karšto oro išmetimo vamzdį.

- Reklama -

Įsigyjant oro kondicionierių svarbu atsižvelgti į jo našumą – BTU/val. reikšmę. Kuo ji didesnė, tuo didesnį plotą atvėsins oro kondicionierius. Taip pat derėtų atkreipti dėmesį į šio prietaiso galingumą: kuo jis galingesnis, tuo greičiau atvėsins patalpą –  jos plotą taip pat derėtų įvertinti. Taip pat pravartu, kad oro kondicionierius turėtų vadinamąjį nakties režimą – jis užtikrina, kad jūsų miegas naktį bus kuo mažiau trikdomas.

Kas svarbu žinoti eksploatuojant oro kondicionierių

„Senukų“ ekspertų tvirtinimu, svarbiausia – žmogaus sveikata. Svarbu užtikrinti, kad skirtumas tarp temperatūros lauke ir vėsinamos vidaus patalpos būtų optimalus. Siekiant išvengti peršalimo, šis temperatūrų skirtumas neturėtų viršyti 8 laipsnių.

Eksploatuojant mobilųjį oro kondicionierių didesniam efektyvumui ir mažesniam energijos sunaudojimui bei tinkamam jo naudojimui reikia pasirūpinti lango arba durų tarpine, kad patalpos šiltas oras tinkamai būtų perduodamas į lauką, taip kambarys būtų greitai ir efektyviai atvėsintas. Rūpinantis prietaisu reikėtų nepamiršti laiku pašalinti susikaupusio kondensato, jeigu jis kaupiamas talpoje, integruotoje prietaiso viduje, arba pasirūpinti jo nuolatiniu išleidimu per žarnelę į išorinę talpą. Energijos vartojimo efektyvumas taip pat labai svarbus aspektas, ypač jei planuojate dažnai naudoti oro kondicionierių.

Valo orą, pagerina miegą, apsaugo baldus ir prietaisus

Ekspertai įvardija ir kitus oro kondicionierių privalumus, tai:

  • Geresnė oro kokybė. Daugelis oro kondicionierių turi įmontuotus filtrus, kurie padeda pašalinti dulkes, žiedadulkes ir kitas ore esančias daleles.
  • Geresnė miego kokybė. Oro kondicionieriai visą naktį palaiko pastovią temperatūrą ir sukuria optimalią aplinką kokybiškam miegui.
  • Baldų ir elektronikos apsauga. Pastovi patalpų temperatūra padeda apsaugoti baldus, elektroniką ir kitus temperatūrų pokyčiams jautrius daiktus nuo karščio ir drėgmės daromos žalos.
  • Drėgmės kontrolė. Vėsindami orą kondicionieriai padeda reguliuoti drėgmės lygį. Mažindami drėgmės perteklių ore, jie sukuria komfortiškesnę ir malonesnę aplinką, o tai gali padėti išvengti pelėsių ir grybelių augimo uždarose patalpose.

Buitinės technikos žinovai taip pat atkreipia dėmesį, kad oro kondicionavimo įranga ne tik vėsina, bet, kai reikia, atlieka ir šildymo funkciją – Lietuvoje tai ypač aktualu. Kitos populiarios funkcijos, į kurias verta atkreipti dėmesį: vertikali ir horizontali oro sklaida, filtrai, išvalantys orą nuo bakterijų, žemas triukšmo lygis.

Sugedę ir nebetaisomi – elektronikos atliekos

 Šiuolaikiniai oro kondicionieriai naudoja gerokai mažiau elektros energijos nei senesni jų modeliai. Ši savybė turi įtakos, svarstant, ar verta taisyti sugedusį, ar geriau vietoje jo įsigyti naują. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė primena ir rekomenduojamą formulę: taisyti verta, jei remonto išlaidos neviršija 50 proc. naujo daikto kainos.

EPA atstovė taip pat pataria: išmetant ventiliatorių ar oro kondicionierių nederėtų sukti galvos, ko juose daugiau – metalo ar plastiko ir kokiai antrinių žaliavų rūšiai juos priskirti. Visi jie – elektronikos atliekos, šalinamos specialiame šioms atliekoms skirtame tinkle. Jei bet kurias elektronikos atliekas šalinsime prekybos vietose esančiuose konteineriuose, galėsime būti tikri, kad jos bus perduotos įgaliotiems tvarkytojams ir perdirbėjams. Ne problema ir nebetinkamos naudoti stambiagabaritės elektronikos dydis ar svoris, nes tokias atliekas EPA komanda išveža iš namų nemokamai – tereikia paskambinti telefonu +370 695 55111 arba registruotis www.epa.lt svetainėje.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

TOP naujienos

Prieš Kalėdas – nauji sukčiavimo būdai perpildytose stovėjimo aikštelėse

Draudikai perspėja gyventojus apie naują ir greitai plintantį sukčiavimo būdą: perpildytose prekybos centrų stovėjimo aikštelėse imituojamos bei surežisuojamos avarinės situacijos. Niekuo dėtus prekybos centrų...

Ekspertai pataria, kaip išradingai panaudoti po švenčių likusį maistą

Turbūt nėra šeimos, kurios šaldytuve po švenčių neliktų jau paruoštų patiekalų arba nepanaudotų jų ingredientų. Maisto švaistymas – vis dar aktuali problema: nors uždirbame...

Lietuva vienijasi gerumui – šiandien prasideda „Maisto banko“ akcija

Jau šiandien visoje Lietuvoje prasideda 34-oji „Maisto banko“ akcija. Jos metu tūkstančiai savanorių kvies parduotuvių lankytojus nupirkti maisto produktų, kurie bus perduoti sunkiau gyvenantiems...

Tyrimas atskleidė: Baltijos regione savo fizinę ir emocinę savijautą geriausiai vertina lietuviai

Kokybiškas miegas, laiko leidimas su šeima, sveikatos būklė ir emocinė pusiausvyra – pagrindinės geros savijautos sąlygos, kurias prekybos tinklo „Rimi“ atliktoje apklausoje* įvardijo Baltijos...

Puošiame namus ir Velykų stalą: specialistė pataria, kaip neišlaidaujant susikurti šventinę nuotaiką (receptas)

Norint gyventi tvariau ir sutaupyti, verta pradėti nuo savo aplinkos. Juk vietoje to, kad kasmet pirktume vis naujus papuošimus šventėms, galime juos susikurti patys iš jau turimų daiktų, gamtoje randamų augalų ar net maisto...

Kaip elgtis mokantis nuotoliniu būdu?

Iki koronaviruso dauguma tėvų buvo įpratę savo vaikams nustatyti taisykles, kaip ir kiek laiko jie turėtų naudotis išmaniaisiais įrenginiais, bet dėl nuotolinio mokymo tai kontroliuoti tapo daug sunkiau. Vis dažniau prabylant apie grįžimą prie...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS