19.3 C
Plungė
2024 / 07 / 23

Į rinkimus atvykstantiems asmenims su regėjimo negalia – specialiųjų priemonių paketas

Ar jau skaitėte?

Balsavimo biuletenių įmautės ir leidiniai Brailio raštu, padidinamieji stiklai ir įgarsinta svarbiausia informacija apie rinkimus – tokį specialiųjų priemonių paketą rinkėjams, turintiems regėjimo negalią, parengė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ruošdamasi kovo 5 d. vyksiantiems savivaldybių tarybų ir merų rinkimams.

- Reklama -

Bendrą informaciją apie rinkimus regėjimo negalią turintys rinkėjai gali iš anksto sužinoti specialiai šiems rinkimams išleistame leidinyje Brailio raštu. Jį VRK parengė bendradarbiaudama kartu su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga.

Leidinių apie rinkimus Brailio raštu bus galima rasti Lietuvos audiosensorinėje bibliotekoje Vilniuje ir jos filialuose Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose ir Ukmergėje.

Balsavimo biuletenių įmautės ir leidiniai Brailio raštu.

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga išplatino šį leidinį 49-iuose savo padaliniuose įvairiuose Lietuvos rajonuose.

Taip pat paruoštas specialus audio leidinys su svarbiausia informacija apie rinkimus. Garso įrašas publikuojamas VRK interneto svetainėje.

VRK kviečia rinkėjus pasidomėti iš anksto, prieš einant balsuoti perklausyti įgarsintą leidinį ir sužinoti pagrindinę 2023 m. kovo 5 d. savivaldybių tarybų rinkimų informaciją.

- Reklama -

Parengtos specialios įmautės biuleteniams

Rūpindamasi, kad balsuoti atėjusiam regėjimo negalią turinčiam rinkėjui būtų suteikta galimybė balsuoti savarankiškai, VRK užsakė specialias rinkimų biuletenių įmautes, kurios bus balsavimo vietose ir kuriomis naudodamiesi regėjimo negalią turintys rinkėjai galės balsuoti be kitų asmenų pagalbos, asmeniškai ir slaptai. 

Dėl neįgalumo savarankiškai negalinčiam balsuoti rinkėjui bus sudarytos sąlygos laisvai pasirinkti balsuoti padedamam kito asmens, kuriuo jis pasitiki arba pasinaudoti galimybe balsuoti neįgaliųjų poreikiams pritaikytose balsavimo patalpose. 

Regėjimo negalią turintys rinkėjai, atvykę į rinkimų apylinkę, gali paprašyti rinkimų komisijų narių išduoti jiems rinkimų biuletenius, jau įdėtus į šias specialias įmautes.

Įmautėse bus laukeliai, kuriuose rinkėjai turės pažymėti savo pasirinkimą. Abu rinkimų biuleteniai bus įdedami į atskiras įmautes.

Vienmandatės rinkimų apygardos biuleteniui skirtoje įmautėje prie kiekvieno laukelio, kuriame rinkėjas gali pažymėti savo pasirinkimą, bus Brailio raštu sužymėtos kandidatų į merus pavardės.

Primename, kad vienmandatės rinkimų apygardos biuletenyje bus nurodyta kandidatų vardo pirmoji raidė ir pavardė. Kandidatai bus surašyti vertikaliai pagal pavardžių pirmąsias raides abėcėlės tvarka. Kandidatą iškėlusios politinės organizacijos (koalicijos) pavadinimas arba nurodymas, kad kandidatas „Išsikėlė pats“ bus surašyti ant atskiro lapo, pateikiamo rinkėjui kartu su balsavimo biuleteniu.

Daugiamandatės rinkimų apygardos rinkimų biuleteniui skirtoje įmautėje bus vertikaliai išdėstyti laukeliai, prie kurių Brailio raštu bus surašyti politinių organizacijų kandidatų sąrašų numeriai. Politinių organizacijų sąrašų pavadinimai Brailio raštu bus atspausdinti ant atskiro lapo, kuris bus pateikiamas rinkėjui kartu su balsavimo biuleteniais. Biuletenyje rinkėjai turės pažymėti, kurį kandidatų sąrašą jie palaiko. Politinių organizacijų kandidatų sąrašų rinkimų numeriai savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose buvo nustatyti burtais.

Įmautės apačioje, horizontalioje juostoje, bus penki laukeliai, kuriuose rinkėjai turės teisę įrašyti pasirinkto sąrašo kandidatų numerius. Įrašydamas šiuos numerius rinkėjas penkiems pasirinktiems kandidatams gali suteikti reitingo balus. Reitinguoti nėra privaloma. Rinkėjui nesuteikus reitingo balų, bus laikoma, kad jis išreiškė pritarimą politinės organizacijos sudarytam kandidatų sąrašo eiliškumui.

Primename, kad savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose, tiek savivaldybių tarybų rinkimų biuleteniai, tiek merų rinkimo biuleteniai yra skirtingi. Rinkėjai kiekvienoje savivaldybėje balsuoja tik už toje savivaldybėje keliamus kandidatus.

Siekiant užtikrinti rinkėjų balsavimo slaptumą, po balsavimo rinkėjas turi teisę įmautes, kuriomis naudojosi balsuodamas, pasilikti sau. Įmautės grąžinti rinkimų komisijai nereikia.

Politinių organizacijų kandidatų sąrašuose įrašytų kandidatų pavardes ir jų eilės numerius galima sužinoti Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje www.vrk.lt arba paskambinus trumpuoju telefono numeriu 1855.

Šiuo numeriu galima skambinti iš visų Lietuvoje veikiančių operatorių tinklų iki kovo 19 d. kasdien, įskaitant ir savaitgalius, nuo 7 valandos ryto iki 20 valandos vakaro. Skambinant iš kai kurių ryšio operatorių tinklų, skambučiams gali būti taikomi papildomi mokesčiai. Sužinoti juos galima ČIA.

Padidinamieji stiklai – silpniau matantiems rinkėjams

VRK taip pat pasirūpino, kad kiekvienoje rinkimų apylinkėje būtų specialių padidinamųjų stiklų, skirtų silpnaregiams ar silpniau matantiems rinkėjams. Šie padidinamieji stiklai balsavimo dienomis bus kiekvienoje rinkimų apylinkėje. Jais taip pat kviečiami naudotis ir vyresnio amžiaus rinkėjai.

Kviečiame rinkėjus nesidrovėti ir paprašyti rinkimų komisijų narių šių priemonių, kad visą juos dominančią informaciją perskaityti būtų lengviau ir paprasčiau.

Svarbiausia informacija apie rinkimus bus teikiama ir trumpuoju numeriu 1855. Paskambinę šiuo numeriu, rinkėjai gali sužinoti jiems rūpimus dalykus.

Aktualiausia ir patikimiausia informacija apie rinkimus skelbiama Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje – www.vrk.lt

Savivaldybių tarybų ir merų rinkimai vyks kovo 5 d.  

Indrė Ramanavičienė
Patarėja (atstovė spaudai)
Mokymų ir komunikacijos skyrius

Balsavimo biuletenių įmautės ir leidiniai Brailio raštu, padidinamieji stiklai ir įgarsinta svarbiausia informacija apie rinkimus – tokį specialiųjų priemonių paketą rinkėjams, turintiems regėjimo negalią, parengė VRK bendradarbiaudama su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga.

https://bit.ly/3KxIy3N

TOP naujienos

Vasario 15-oji, pirmadienis, Tarptautinė vėžiu sergančių vaikų diena

Vasario 15-oji, pirmadienis, 8 savaitė. Saulė teka 7.40 val., leidžiasi 17.26 val. Dienos ilgumas 9.46 val. Mėnulis (jaunatis). Vardadieniai: Alina, Faustinas, Girdenis, Jordanas, Jovitas, Jurgina (Jurgita), Vytis, Zygfridas. Datos: Tarptautinė...

Nuo svogūnų ant durų iki monetų pyrage – unikalios naujųjų metų sutikimo tradicijos pasaulyje

Naujieji metai ateina visame pasaulyje be išimties. Bet ne visur jie sutinkami vienodai. Pasidairius po skirtingus pasaulio kampelius, galima atrasti įdomių ir išskirtinių papročių,...

Darbostogos – nors ir pusei metų. Ar tai jums įmanoma?

Vis dažniau biurų darbuotojai renkasi pakeisti kasdienę aplinką ir keliauja darbostogų į šiltus kraštus. Nors laisvas darbo vietos pasirinkimas šiuolaikiniame versle jau nėra naujiena,...

Horoskopai sausio 15 dienai

AVINASŠirdis šiek tiek virpa prieš svarbų ir atsakingą žingsnį, bet neturėtumėt to gėdytis. Šiam svarbiam momentui pakankamai ilgai ruošėtės, ir nors šauti šampaną dar...

Svarbiausios 2021-ųjų technologijos: tai keičia viską

Naujos technologijos, produktai ir išradimai pristatomi nuolat, tačiau jų gausoje lengva pasimesti, o kartais išties reikalingos ir naudingos naujovės prasprūsta pro akis. Skaičiuojant paskutines 2021-ųjų dienas, „Telia“ įrangos ekspertas Simonas Tilindis kviečia prisiminti svarbiausias...

ORAI: Šiandien palis, vyraus trumpi lietūs

Šiandien daugelyje rajonų palis, vyraus trumpi lietūs. Kai kur lis smarkiai, griaudės perkūnija. Vėjas pietryčių, pietų, pereinantis į pietvakarių, vakarų, 7–12 m/s, per perkūniją vietomis gūsiai 15 m/s. Aukščiausia temperatūra 18–23, Rytų Lietuvoje vietomis...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS