19.3 C
Plungė
2024 / 09 / 08

Fiziškai aktyvių žmonių geležies anemija: kodėl sveikatos būklę išduoti gali netgi treniruotės?

Ar jau skaitėte?

Aktyviai sportuojantys dažnai siekia aplenkti savo galimybių ribas. Natūralu, kad dėl organizmui tenkančio didesnio krūvio svarbus ir ypatingas dėmesingumas savo sveikatai. Reguliariai profilaktinius tyrimus atliekantys sportininkai neretai susiduria ir su geležies anemija, dėl kurios gali nukentėti ir sportiniai rezultatai. Tiesa, net ir pastebėjus trūkumą, jį atstatyti ne visada paprasta.

- Reklama -

Ilgų distancijų profesionalus bėgikas ir treneris, triumfavęs ne viename maratone tarp prizininkų Egidijus Adomkaitis pasakoja, kad pirmieji anemijos požymiai sportuojant išryškėja gana greitai: atsiranda energijos stoka, bendras silpnumas ir nuovargis, sportuojant pulsas pakyla aukščiau nei paprastai, gali atsirasti dusulys, mažėja fizinis pajėgumas ir krenta ištvermė.

Ilgų distancijų profesionalus bėgikas ir treneris, triumfavęs ne viename maratone tarp prizininkų Egidijus Adomkaitis.

„Aktvyviai sportuojantys tikrai seka savo hemoglobino ir feritino rodiklius, stengiasi į savo racioną įtraukti geležies turinčių maisto produktų, kad atsargos būtų nuolat palaikomos, nes jos netenkame su prakaitu. Tiesa, deja, bet geležis ne visa yra pasisavinama ir su maistu. Kartais geležies kiekiui palaikyti prireikia preparatų ar maisto papildų“, – pasakoja sportininkas.

Į šiuos simptomus nei profesionalams, nei mėgėjams svarbu nežvelgti abejingai ir klausytis savo kūno signalų. „Bendra sveikata ir organizmo būklė negali neturėti įtakos rezultatui, todėl visada geriau klausyti savo vidinių pojūčių ir atlikti kraujo tyrimus, jeigu treniruočių ar varžybų metu ryškėja nuovargis, silpnumas ar dusulys, į tai nereikėtų numoti ranka“, – akcentuoja sportininkas.

Svarbu nuoseklus dėmesys

Tiesa, geležies trūkumo atstatymas dažniausiai nėra lengvas ir greitas procesas. Kaip pastebi E. Adomkaitis, visada yra geriau palaikyti normalų geležies ir hemoglobino kiekį, nes trūkumo atstatymas gali užtrukti ilgiau, o ir organizmas ilgainiui prisitaiko prie trūkumo, tam tikra savijauta tampa įprasta – tai gali turėti įtakos sportinei formai treniruočių metu ir nulemti rezultatus. Sergant anemija treniruotės būna sunkiau pakeliamos, tenka mažinti jų intensyvumą, o galutinis rezultatas sportininkų nedžiugina, nes jie jaučiasi pervargę.

Siekiant atstatyti geležies trūkumą ir efektyviai palaikyti jos atsargas organizme, ieškoma vis naujų, efektyvių būdų ar kombinacijų, padedančių iš esmės spręsti geležies nepasisavinimo problemą. Mokslinėse studijose vis dažniau aptariamas laktoferinas, kuris gali būti vartojamas tiek vienas, tiek ir su kitais geležies preparatais. Laktoferinas – tai geležį surišantis baltymas, priklausantis transferinų šeimai,kuris aktyviai dalyvauja geležies pasisavinimo procese ir padeda ją geriau pasisavinti.

- Reklama -
Ilgų distancijų profesionalus bėgikas ir treneris, triumfavęs ne viename maratone tarp prizininkų Egidijus Adomkaitis.

Be viso to laktoferinas yra inovatyvus būdas uždegiminių ligų prevencijai ir gydymui, jo molekulė tiesiogiai kontaktuoja su patogenu, sukelia jo suardymą, užkerta kelią patogenų dauginimuisi., Šios veikliosios medžiagos trūkumas – prastas pasisavinamas, nes laktoferinas patekęs į skrandžio rūgštinę terpę neatsparus suardomas skrandžio rūgščių. Todėl naudinga rinktis mikrokapsuliuotą liposomose laktoferiną, kuris lengviau patenka į organizmą ir pasižymi prailginto atpalaidavimo efektu. Nemikrokapsuliuotas laktoferinas greitai pašalinamas iš kraujo, o mikrokapsuliuotas gali patekti būdamas mikrokapsulėse, todėl užtikrinamas didesnis stabilumas kraujo plazmoje.

Vis dėlto labai svarbu nepamiršti, kad rūpinantis savo sveikata reikėtų skirti dėmesio sveikai ir subalansuotai mitybai, aktyviam gyvenimo būdui, laikui gryname ore ir atkreipti dėmesį, kad maisto papildai padeda papildyti nepilnavertę mitybą, bet jos neturi pakeisti.

Reguliaraus dėmesio savo sveikatai galima pasimokyti ir iš sportininkų. Kaip pasakoja bėgikas, rūpinantis savo sveikata ir organizmo pajėgumais savo iniciatyva atlieka kraujo tyrimus, bent du kartus per metus atlieka bendrus kraujo tyrimus bei papildomai tikrinasi vitamino D, geležies, feritino ir druskų (magnio, kalio, natrio) kiekį kraujyje.

„Taip pat atliekame ir kitų papildomų elementų kraujyje tyrimus, tačiau mano išvardyti yra pagrindiniai. Pagal juos, atsižvelgdami į gydytojo rekomendacija vartojame reikalingus maisto papildus ir daugiau dėmesio skiriame mitybai. Pagrindinis patarimas sportuojantiems –reguliairiai, bent du kartus per metus, išsitirti kraują ir pasikonsultuoti su gydytoju“, – sveikata rūpintis ragina ilgų distancijų bėgikas.

Anot E. Adomkaičio, norint siekti sportinių rezultatų ar tiesiog jaustis puikiai, nepakanka tik sportuoti, yra ir daugiau kitų aspektų, kuriems svarbu skirti dėmesio.

TOP naujienos

ORAI: Ketvirtadienio dieną karštis ir lietus su perkūnija

Ketvirtadienio dieną daug kur trumpas lietus su perkūnija, vietomis smarkus. Kai kur galima kruša. Vėjas rytinių krypčių, 7–12 m/s, per perkūniją vietomis gūsiai 15–18...

Ruoškite daugiau vietos šaldikliuose: „Iki“ paskelbė „Ledų fiestą“ su nuolaidomis iki 50 proc. ir pristatė įvairių gaivinančių naujienų 

Kad ir koks oras už lango, viena aišku – sulig pirmąja šiluma ledų imame skanauti daugiau. Šiltasis metų laikas – laikas ne tik pamėgtai...

8 tonos vartojimui nesaugių koldūnų grąžinta sunaikinimui

Vienam iš prekybos tinklų paskelbus informaciją dėl nesaugių vartoti „Beatos virtuvė“ šaldytų kalakutienos koldūnų, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad maždaug 7,5...

Ryžiai – ne tik skirtingų skonių, bet ir maistingumo: kaip išsirinkti sveikatai palankiausius?

Ryžiai – daugelyje pasaulio virtuvių naudojama kruopa, tinkanti kaip garnyras ar tam tikrų patiekalų sudėtinis ingredientas. Anot prekybos tinklo „Rimi“ kategorijos vadovės Dianos Špūrienės,...

Rafinuotoji „Oktoberfest“ pusė: vokiškos tradicijos ir nepamirštama gastronominė patirtis Zyplių dvare

Jau antrą kartą Vokietijoje atšaukus tradicinę „Oktoberfest“ šventę, Lietuvos miestai imasi iniciatyvos ir gyventojus kviečia iš arčiau pažinti šio festivalio tradicijas. Vieno tokio renginio organizatoriai Šakiuose atskleidžia, kad jų rengiamas aludarystės kultūros vakaras skirtas...

Birželio 10-oji: vardadieniai, dienos INFO

Birželio dešimtoji, pirmadienis – 161-oji metų diena (pirmoji 24-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 203 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Diana, Galindas, Galindė, Gaudrimė, Litgarda, Liutgardas, Margarita, Nikandras, Nikas, Pelagas, Pelagija, Vingailas, Vingailė,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS