20.7 C
Plungė
2024 / 06 / 25

Darbo rinka Lietuvoje lėtėja: ekspertai pataria, kaip greitai ir sėkmingai įsidarbinti

Ar jau skaitėte?

Statistika rodo, kad pirmieji naujųjų metų mėnesiai dažnai tampa atspirties tašku naujo darbo paieškoms. Deja, naujausi Užimtumo tarnybos duomenys optimistiškai nenuteikia – naujųjų metų pradžia Lietuvoje rodo darbo rinkos lėtėjimo tendenciją: mažėja darbo pasiūlymų, mažiau asmenų įsidarbina, žmonės vis dažniau įsitraukia į remiamo užimtumo priemones. Ekspertai dalijasi naudingais patarimais, ką svarbu žinoti, norint sėkmingai įsidarbinti laikotarpiu, kai darbo ieškančiųjų skaičiai išauga, ir kokių klaidų reikėtų vengti.

- Reklama -

Energijos išteklių ir infliacijos sukelti iššūkiai sudavė skaudų smūgį darbo rinkai, kurios lėtėjimo tendencijos mūsų šalyje išlieka ir toliau: oficialiais Užimtumo tarnybos duomenimis, š.m. sausį į klientų aptarnavimo skyrius kreipėsi 18 proc. asmenų daugiau nei gruodį. Vasario 1 d. šalyje registruota 160 tūkst. bedarbio statusą turinčių asmenų – 4,8 tūkst. daugiau negu prieš mėnesį. Šie skaičiai aktualūs tiek aukštos, tiek ir vidutinės kvalifikacijos darbuotojams, nors pastarųjų darbo paieškose įprastai daugiau. Ekspertai pataria, ką svarbu žinoti, ieškant darbo iššūkių rinkoje laikotarpiu.

Pasaulinės jaunimo verslumo programos „Southwestern Advantage“ atstovas Veiko Tell.

Išnaudokite skirtingus kanalus. Ieškodami darbo neapsiribokite vien darbo skelbimų portalais, būtinai pasitelkite skirtingus darbo paieškoms skirtus kanalus, prieš tai įsivertinkite ieškomo darbo pobūdį bei tai, kokio tipo bendrovės dažniausiai apie juos skelbia.

„Šiais laikais vis daugiau darbuotojų ieškoma socialiniuose tinkluose, todėl prieš pradedant naujo darbo paieškas, rekomenduotina susidaryti patrauklių darbdavių sąrašą ir pradėti juos sekti socialinėje erdvėje. Tokiu būdu pamatysite jų darbo kultūrą, vertybes, galėsite įsivertinti, ar būtent to ir ieškote“, – pataria didesnę nei dešimties metų patirtį įdarbinimo srityje sukaupęs Simas Šarakauskas.

S. Šarakauskas taip pat siūlo tinkamai išnaudoti socialinį tinklą „LinkedIn“, kuris šiandien vis dažniau keičia įprastus gyvenimo aprašymus: „Jei vis dar neturite „LinkedIn“ paskyros, turėtumėte ją tuojau pat susikurti. Šio socialinio tinklo kontaktų rate visuomet patartina turėti bent keletą atrankų ir personalo specialistų, kuriems, ieškant specifinės rolės, būtų galima nusiųsti žinutę su prisistatymu. Be to, apie naujo darbo paieškas visuomet pasiskelbkite savo „LinkedIn“ paskyroje, nes tokiu būdu informacija greičiau pasieks jūsų bendruomenę“.

Susidarykite aiškų paieškų grafiką ir nusistatykite tikslus. Norėdami išvengti perdegimo, kuris dažnai atsiranda ilgai ir intensyviai ieškant darbo, susidarykite tinkamą paieškų grafiką, o patį procesą pasiskirstykite į mažus tikslus. Darbo paieškoms skirkite dvi–tris valandas per dieną, o joms užsitęsus ir jaučiant, kad nebeturite motyvacijos, būtinai padarykite pertrauką, pailsėkite.

- Reklama -

„Svarbu suprasti, kad labai retai pirmasis darbo pokalbis baigiasi pasiūlymu, todėl tam reikia pasiruošti iš anksto. Gali nutikti taip, kad teks sudalyvauti dešimtyse darbo pokalbių, kol rasite jums tinkamą variantą, o kiekvienas ištartas „ne“ nebūtinai reikš, kad esate nekompetentinga(s), galbūt tiesiog netinkate šiuo metu šioje vietoje. Štai, kodėl visuomet klauskite nuoširdaus ir atviro atrankų specialisto atsakymo, tai padės tobulėti ir greičiau rasti tinkamą vietą“, – įsitikinęs įmonės „RecruitLab“ atstovas S. Šarakauskas.

Pasiruoškite darbo pokalbiui. Tinkamai pasiruoškite darbo pokalbiui – susipažinkite su organizacija, peržiūrėkite jos puslapius, socialinius tinklus, įsivertinkite ir savo asmenines savybes, taip ne tik sumažinsite jaudulį, bet ir paliksite puikų pirmąjį įspūdį.

„Daugelyje darbo pokalbių yra užduodami panašūs klausimai, kuriuos nesunkiai rasite internete ar pasinaudoję išmaniųjų programėlių siūlomomis galimybėmis – todėl praktikuokitės ir tobulinkite savo atsakymus. Prieš darbo pokalbį taip pat skirkite laiko ir savo stiprybių bei silpnybių, siekių analizei, pagalvokite ir apie tai, kokio vadovo norėtumėte, koks vadovavimo stilius jums tinka labiausiai“, – patarimais dalijasi specialistas S. Šarakauskas ir priduria, kad svarbu pasitikėti savimi, nes visada bus kažkas, ko nežinote, ar nesate darę – svarbu nebijoti ir mokėti tai pripažinti.

S. Šarakauskas pastebi, kad šiandienos darbo atrankose žinios jau nėra tai, ko dažniausiai ieškoma, nes informaciją galima rasti internete: „Svarbu yra patirtis ir asmenybė, atrankose specialistai visada ieško kažkokių išskirtinumų, kažko, kas parodytų stiprią asmenybę. Net jeigu neturite profesinės patirties, gerą darbo etiką gali įrodyti kiti jūsų pasiekimai – dalyvavimas sporto komandose ar lyderystė jose, savanorystė, baigta muzikos mokykla“, – pabrėžia specialistas.

Ruoškitės iš anksto. Specialistai akcentuoja, kad sėkmingai integracijai į darbo rinką reikia ruoštis jau nuo mažų dienų: „Konkurencinėje kovoje dėl darbo vietos dažniau pralaimi jaunimas, o ypač tie jaunuoliai, kurie neturi sukaupę pakankamos darbinės patirties. Todėl jau mokslų bei studijų metu svarbu galvoti, kaip sukaupti patirtį, kuri bus reikalinga norint gauti pirmąjį darbą ar pačiam sukurti sau darbo vietą“, ‒ akcentuoja Pasaulinės jaunimo verslumo programos „Southwestern Advantage“ atstovas Veiko Tell.

Pasak eksperto, vienas iš būdų – šiandien jaunimui puikiai prieinamos savanorystės ir tarptautinės verslumo ugdymo programos: „Dalyvavimas tokiose programose leidžia įgyti darbui reikalingų žinių apie tai, kaip išsikelti tikslus ir jų pasiekti, kaip priimti sprendimus, susidėlioti prioritetus bei susikurti įpročius. Visi šie gebėjimai padeda sėkmingai įsilieti į darbo rinką ar susikurti sau darbo vietas, įdarbinti geriausius savo gebėjimus“, – dėmesį atkreipia „Southwestern Advantage“ atstovas.

Gabija Vaičeliūnaitė

TOP naujienos

Viena populiariausių dovanų – šokoladas: kokį dėti po eglute ir naudoti Kalėdų tortui? (receptas)

Saldumynų pasiūla Kalėdų laikotarpiu būna didžiulė, tad tikrai nelengva išsirinkti šokoladą tiek švenčių stalui, tie dovanoms. Prekybos tinklo „Rimi“ kategorijos vadovė Diana Špūrienė pastebi,...

Moters dienos proga – patarimai, kurie įkvėps gyventi sveikiau

Pavasaris – idealus metų laikas kiekvienai moteriai pradėti gyventi sveikiau. Vienas svarbiausių veiksnių, darančių įtaką mūsų energijai, savijautai ir net grožiui - mityba. Reali...

Būkite dėmesingi parduotuvėse, atsirado naujas prekių ženklas

Prekybos tinklas „Maxima“ pristato naują vieningą privatų prekių ženklą Baltijos šalyse „Well Done“, kuris padės kiekvienai šeimai apsirūpinti aukštos kokybės kasdieniais maisto produktais už...

5 patarimai, kaip paruošti automobilį vasaros kelionėms

Atėjus vasarai daugybė žmonių ima planuoti atostogas ir išvykas automobiliu. Prieš leidžiantis į ilgesnę kelionę, svarbu pasiruošti nenumatytiems gedimams ir pasirūpinti, kad išvyka būtų...

Net 80 proc. moterų dėvi netinkamo dydžio liemenėlę – kaltas nepasitikėjimas savimi?

Vieno apatinio trikotažo gamintojų užsakyto tyrimo duomenimis, net 80 proc. moterų nešioja joms netinkamo dydžio liemenėlę: 70 proc. dėvi per mažą, o 10 proc. – per didelę. Dalis neatitikimų gali pasitaikyti ir dėl nežinojimo...

Penki paprasti žingsniai kaip pradėti investuoti

Iš pirmo žvilgsnio investavimas gali bauginti, tačiau net ir geriausi ekspertai pradėjo nuo mažų žingsnelių, nežinodami, kas jų laukia ateityje. Kaip pradėti investuoti ir kokie turėtų būti penki pirmieji žingsniai, pataria Mantas Skardžius, „Luminor“...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS