2.3 C
Plungė
2024 / 04 / 19

COVID-19 turi ir teigiamų padarinių – Lietuva pirmąkart pateko į dosniausių pasaulio šalių šimtuką

Ar jau skaitėte?

Naujausiais pasaulinio dosnumo indekso duomenimis, daugiau lietuvių aukoja labdarai, o šalies dosnumo rodiklis yra aukščiausias nuo pat indekso sudarymo pradžios 2009 metais. Lietuva perkopė šimtuko ribą ir užėmė 99-ą vietą.

- Reklama -


2020 metų pasaulinis dosnumo indeksas (angl. World Giving Index) sudarytas 114-oje šalių atlikus reprezentatyvią apklausą, kurios metu respondentų buvo klausiama, ar jie yra aukoję labdarai pinigais, savanoriavę organizacijoje arba padėję nepažįstamajam. Tyrimas atkleidė, kad pernai 25 proc. lietuvių skyrė finansinę paramą, 16 proc. – savanoriavo, o 43 proc. – padėjo nepažįstamajam. Lyginant su 2009-2019 metų duomenimis, Lietuvos rodikliai ženkliai pagerėjo pagal visus indekso dėmenis. Bendrasis Lietuvos rodiklis pasiekė 28 proc. ir per dešimtmetį yra išaugęs dvigubai.

Nuotrauka Christian Dubovan iš Unsplash.

Aukok.lt vadovės Giedrės Šopaitės-Šilinskienės teigimu, lietuvių dosnumui neabejotinai turėjo įtakos pandemijos laikotarpis, kuris paskatino susitelkti tiek gyventojus, tiek verslo įmones. „2020 metais Aukok.lt portalas sulaukė daugiau nei 906 tūkst. Eur paramos ir tai yra didžiausia suma per visą portalo veiklos istoriją. Beveik pusė surinktos sumos buvo skirta 5-iems skubios pagalbos projektams, teikusiems paramą pačioms jautriausioms grupėms COVID-19 sukeltų grėsmių akivaizdoje – vaikams iš pažeidžiamų šeimų, vienišiems senjorams, nepasiturintiems gyventojams ir, žinoma, medikams, kovojusiems su viruso pasekmėmis“ – teigia Aukok.lt portalo vadovė.

Pernai lietuviai dosniausiai aukojo paramos iniciatyvoms, skirtoms aprūpinti medicinos darbuotojus apsaugos priemonėms, o ligonines – būtiniausia medicinos įranga. Ryškiausia iniciatyva, „Laikykitės medikai“, pritraukė 2,47 mln. Eur fizinių ir juridinių asmenų paramos. Tai yra didžiausia vienos akcijos metu paaukota paramos suma Lietuvos istorijoje.

Dosnesni, tačiau dar nepasiviję pasaulio vidurkio

Nors lietuvių dosnumo rodikliai pastarąjį dešimtmetį auga, o pernai pasiekė rekordines aukštumas, tačiau vis dar atsilieka nuo pasaulinio vidurkio. 2020-aisiais 31 proc. pasaulio gyventojų paaukojo labdarai (Lietuvoje – 25 proc.), beveik penktadalis pasaulio gyventojų savanoriavo (Lietuvoje – 16 proc.), net 55 proc. pasaulio gyventojų ištiesė pagalbos ranką nepažįstamajam (Lietuvoje – 43 proc.).



„Filantropijos kultūra mūsų šalyje dar tik leidžia savo šaknis, todėl akivaizdu, kad prireiks laiko pasivyti senas aukojimo ir savanorystės tradicijas turinčias šalis. Tačiau pastaraisiais metais jaučiame labai išaugusį gyventojų ir verslo įmonių pasiryžimą padėti visais įmanomais būdais – parama pinigais, daiktais, savanorišku darbu, bendradarbiavimo iniciatyvomis. Neabejoju, kad pandemijos laikotarpis lietuvius įkvėps aktyviau prisidėti prie socialinių problemų sprendimo ne tik per krizes“, – teigia Aukok.lt portalo vadovė Giedrė Šopaitė-Šilinskienė.

- Reklama -

Dosniausia pasaulis šalis – Indonezija

Pirmąją vietą pasauliniame dosnumo indekse užima Indonezija, kuri savo pozicijos neužleidžia nuo 2018 metų. Net 8 iš 10 Indonezijos gyventojų aukoja pinigais, o šalies savanoriaujančiųjų dalis (60 proc.) daugiau nei 3 kartus lenkia pasaulio vidurkį.

Pirmajame dešimtuke taip pat yra Nigerija, Australija, Naujoji Zelandija, Kosovas, Kenija, Mianmaras, Gana, Uganda ir Tailandas. Netikėta tai, kad lyginant su paskutiniuoju, 2018 metų Pasaulinio dosnumo indeksu, iš pirmojo dešimtuko iškrito tokios aukštų pajamų ir stiprios ekonomikos valstybės kaip JAV, Jungtinė Karalystė, Kanada, Airija ir Nyderlandai.

Lietuva aplenkė kaimyninę Latviją (105 vieta), tačiau atsiliko nuo Estijos (84 vieta), Rusijos (67 vieta), Lenkijos (37 vieta), Ukrainos (20 vieta).

Giedrė Šopaitė-Šilinskienė
Aukok.lt portalo vadovė

TOP naujienos

„Akropoliuose“ uždaromos laisvalaikio erdvės

Virusų plitimo prevencinės priemonės „Akropolis Group“ valdomuose prekybos ir pramogų centruose „Akropolis“ Vilniuje, Klaipėdoje ir Šiauliuose yra taikomos nuo vasario pabaigos. Operatyviai reaguojame į...

Dantų kariesą lemia tiek įgimti veiksniai, tiek jūsų gyvenimo būdas

Dantų kariesas, arba ėduonis, yra lėtinis danties kietųjų audinių pažeidimas, kuriam vystantis kietuose danties audiniuose mažėja mineralinių medžiagų – t. y. kalcio ir fosforo....

9 faktai, kuriuos svarbu žinoti, jeigu dar nekaupi arba sustabdei kaupimą II pakopos pensijoje

1 FAKTAS. Dirbantys pilnamečiai, jaunesni kaip 40 metų, kas trejus metus yra automatiškai įtraukiami į pensijų kaupimo sistemą. Pirmasis masinis kvietimas kaupti pensijai įvyko 2019...

„Rimi“ visą gruodį rems „Gelbėkit vaikus“ dienos centrus

Nuo šios savaitės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ dienos centrus skirtinguose Lietuvos miestuose pasieks prekybos tinklo „Rimi“ parama. Paskelbus ir pratęsus antrąjį karantiną, vis daugiau organizacijos...

Lietuvoje mišką būtų galima įveisti 157 tūkst. hektarų žemės

Aplinkos ministerijos užsakyta studija parodė, kad reikšmingai padidinti miškų plotus realu, tačiau taip pat reikia peržiūrėti teisinį reglamentavimą bei ieškoti būdų, kaip žemės savininkus ir miškų valdytojus paskatinti aktyviau veisti miškus. Nemėgstate juodojo šokolado? 5...

Per šventinę savaitę padaugėjo pranešimų apie į autoįvykius patekusius laukinius gyvūnus

Gruodžio 28–sausio 3 d. Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnyba apie galimus pažeidimus gavo 277 pranešimus. Apie į autoįvykius pakliuvusius gyvūnus kreiptasi 97 kartus (ankstesnę savaitę tokių pranešimų buvo 83). Dėl kitų įvykių su gyvūnais...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS