0.8 C
Plungė
2024 / 12 / 08

D. Barkauskas paaiškino, kaip fizinė veikla susijusi su džiaugsmo būsena

Ar jau skaitėte?

Rugsėjo 11 dieną sostinėje vyks kasmetinis „Rimi Vilniaus maratonas“, kuriame profesionalūs sportininkai ir bėgimo entuziastai išbandys vieną iš 5 skirtingų ilgio trasų. Vyriausiasis Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojas Dalius Barkauskas tikina, kad viena priežasčių, dėl kurios sportuojantys žmonės renkasi tokius išbandymus, yra pozityvių emocijų antplūdis, kurį sukuria judėjimo metu organizme išsiskiriantys hormonai.

- Reklama -

Gilaus atsipalaidavimo ir vidinių resursų atstatymo pratimas


Pozityvus poveikis hormonų sistemai

yriausiasis Lietuvos olimpinės rinktinės gydytojas Dalius Barkauskas. Nuotrauka iš Rimi.lt

Į „Rimi Vilniaus maratoną“ jau besiregistruojantys bėgikai gali rinktis iš kelių jų galimybes atitinkančių trasų: maratoną, pusmaratonį, 10 ar 5 kilometrų trasas, o vaikų laukia 200 metrų bėgimas. Vis dėlto, kiekvienam iš šių bėgimų būtina tinkamai pasiruošti – treniruotis, o prieš bėgimą gerai apšilti.

„Kalbant apie apšilimą, nėra kokio nors visiems vienodo algoritmo, kaip tai reiktų daryti praktiškai. Tad nors kai kurie apšilimo prieš startą principai yra universalūs, kiekvieno bėgiko apšilimas rugsėjo 11 d. atrodys individualiai“, – sako D. Barkauskas.

Pasak gydytojo, visiems žinoma, kad fizinė veikla kiekvienam yra tiesiog būtina, nes ji užtikrina gyvenimo kokybę, lemia bendrą savijautą: „Fizinė veikla raumenyse išskiria miokinus – daugiau kaip 300 hormoninės kilmės medžiagų, kurios daro įtaką visam organizmui, pradedant smegenų veikla, baigiant medžiagų apykaita. Be to, užsiimant sportu išsiskiria dopaminas, laimės hormonas seratoninas, taip pat augimo hormonai. Vyksta su jais susiję kūno regeneraciniai procesai. Čia svarbu paminėti enkafalinus ir endorfinus – vadinamuosius endogeninius opioidus. Tai opiatinės kilmės medžiagos, kurias gamina mūsų kūnas.“

D. Barkauskas priduria, kad sportuojant išsiskiria ir kita svarbi hormoninės kilmės medžiaga – endokanabinoidai. Jie sukelia pakylėtą būseną, atsirandančią maksimalių fizinių krūvių metu. Būtent ši medžiaga lemia tai, kad tokios ištvermės reikalaujančios fizinės veiklos, kaip maratonų bėgimas, tampa sportuojančių žmonių poreikiu.

„Galima sakyti, kad šiai medžiagai atsiranda tam tikras nuolatinis poreikis – žmogus nori vėl ir vėl jausti šią būseną. Pradėjus judėti reguliariai, šis džiaugsmas atsiranda, o judėti toliau norisi vien žinant, koks jausmas aplanko pasportavus“, – sako gydytojas.

- Reklama -

Svarbiausia – saikas ir savo individualumo supratimas

D. Barkauskas akcentuoja būtinybę atsižvelgti į savo individualumą, renkantis sporto formas, o maratono atveju – ir bėgimo distancijas. Pavyzdžiui, testosteronas yra hormonas, kurio sintezė lemia, kad jo daugiau turintys žmonės yra linkę varžytis, neretai save perspaudžia, kas lemia traumas. Tuo tarpu sumažėjus estrogeno, kuris yra kaulų sistemos apsauga, judėjimo krūvius reikia planuoti labai atsakingai, ypač tuo atveju, jeigu bėgiojimas yra nauja veikla.

„Dėl to visada svarbu įvertinti savo galimybes. Kiekvieno bėgiko technika, kaulų struktūra, pėdos dydis, skliautai, balanso savybės, galimybė atlikti tam tikrus judesius, neuroraumeninė kontrolė ir panašūs dalykai yra skirtingi, – sako gydytojas Dalius Barkauskas. – Kitaip tariant, turime atsiminti, kad kiekvienas esame individualus ir krūvius turime pritaikyti sau, nesidairant į aplinkinius.“

Rugsėjo 11 d. „Rimi Vilniaus maratono“ dalyviai pagal savo individualų pasiruošimą galės rinktis net iš 5 skirtingų distancijų: 42, 21, 10, 5 kilometrų arba 200 metrų ilgio trasų. Planuojama, kad „Rimi Vilniaus maratonas“ vyks griežtai laikantis rekomendacijų ir apribojimų renginiams, jame daug dėmesio bus skiriama bėgikų ir sirgalių saugumui užtikrinti. Per veiklos dešimtmetį „Rimi Vilniaus maratonas“ paskatino daugelį žmonių pamėgti fizinį aktyvumą bei reikšmingai prisidėjo keičiant visuomenės požiūrį į sveiką gyvenseną.

TOP naujienos

Kuris pienas draugiškiausias aplinkai: karvės, migdolų, sojų ar avižų?

Avižų, sojų, migdolų – žmonės, kurie vietoj karvės pieno renkasi augalinį, turi daugybę pasirinkimų. Augaliniai gėrimai kasmet patraukia vis gausesnio būrio žmonių dėmesį, sako...

Nuo liepos bus kompensuojama daugiau sauskelnių

Gera žinia sunkaus šlapimo nelaikymo diagnozę turintiems pacientams ir jų artimiesiems. Nuo liepos 1-osios privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys galės gauti ketvirtadaliu daugiau kompensuojamųjų...

Nuotolinis gyvenimas grįžta: atmintinė darbui ir mokslui iš namų

Nauja realybė ir vėl koreguoja gyvenimo, verslo ir mokslo planus. Šįsyk esame geriau pasiruošę sklandžiai „persikraustyti“ iš biurų, mokyklų ir universitetų į namus, tačiau...

Karščių pasekmės jaučiamos: ligoninėms pradėjo trūkti kraujo

Pastarąją savaitę oro temperatūra Lietuvoje viršijo 30 laipsnių karščio. Įsibėgėjusi vasara lemia, kad nemaža dalis gyventojų jau išvyko atostogauti, todėl pastebima, kad kraujo aukojančių...

Sostinė siūlo technologinį karantinavimosi namuose sprendimą

Vilniaus miesto savivaldybė sukūrė mobiliaisiais telefonais paremtą technologinį sprendimą, kuris leistų nuotoliniu būdu prižiūrėti privalomai karantinuojamus asmenis. Planuojama, kad institucijoms patvirtinus šį būdą stebėti karantine besiizoliavusių asmenų lokaciją, jau kitą savaitę jis galėtų būti...

Horoskopas spalio 12 dienai

AVINASPuikiai pasirodėte, bet dabar jau laikas palikti sceną. Publikos dėmesys krypsta kitur, bet jūsų tai neturėtų jaudinti. Laukia puikus vakaras draugų kompanijoje ar prie jaukaus šeimos židinio. Sudoku Online: Žaisti sudoku internete Nekilnojamojo turto verslas: galimai...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS