Artėjant Vėlinėms prisimename ir aplankome tuos, kurių šiandien, deja, šalia mūsų jau nebėra. Mylimų žmonių netektis yra skaudžiausias išgyvenimas, o apie laidotuves nė vienas negalvojame, kol jos neišvengiamas ateina. Laidojimo ceremonijas organizuojantys atsisveikinimo namai „Rekviem“ pripažįsta, jog jų veikloje negali būti net mažiausios klaidos, ypač kuomet artimieji išreiškia individualius prašymus, kuriais sunkiai akimirkai suteikia nepamatuojamo jaukumo.
Sekmadienio rytais „Lietuvos ryto“ televizijos eteryje rodomoje laidoje „Gyvenimas versle“ kaskart uždangas į nematomą savo veiklų pasaulį praskleidžia šalyje puikiai žinomi prekiniai ženklai. Nors žodyne žodis „verslas“ apibūdinamas kaip veikla, suteikianti pirkėjams prekes ir paslaugas, tačiau iš tikrųjų už to slypi kur kas daugiau. Už kiekvienos sėkmingos verslo istorijos yra žmonės, nuolatiniai sprendimai ir iššūkiai, su kuriais tenka susidurti vystant savo mylimą veiklą.
Prieš dvejus metus Kaune atidaryti pirmieji Lietuvoje atsisveikinimo namai „Rekviem“ užsibrėžė tikslą pakeisti įsisenėjusius laidotuvių stereotipus ir šiuolaikinėje visuomenėje parodyti pavyzdį, jog išlydėti mirusįjį galima ir kitaip, tą dieną paverčiant jaukia ir šilta.
„Didžiausias sunkumas yra visuomenės palaikymo stoka. Žmonės neigiamai žiūri į bet kokius pastatus miesto teritorijoje, kuriuose vyksta veikla, susijusi su mirtimi. Bet kuomet ištinka tas momentas, kai reikia atsisveikinti su savo artimuoju, visi nori gražios ir patogios vietos, kuri būtų mieste“, – laidoje pasakos „Rekviem Kaunas“ administracijos vadovė Karolina Jancevičiūtė.
Kuomet miršta artimas žmogus, šeimai kyla gausybę klausimų, tačiau laidojimo paslaugas teikiantys profesionalai pasiruošę į juos visus atsakyti ir nuo pečių nuimti kuo daugiau problemų. Atsisveikinimo, o ne laidojimo, namais pasivadinę „Rekviem Kaunas“ siekia, jog toji sunki akimirka taptų bent truputį lengvesnė. Čia įrengtos kelios jaukios, šviesaus interjero salės, akį traukia didžiuliai panoraminiai langai ir į Nemuną atsiveriantis vaizdas, mat būtent upė simbolizuoja gyvenimo tėkmę.
„Daug jaukumo ir grožio į atsisveikinimus atneša suasmeninimas. Esame darę instaliaciją žvejui, kuomet salę papuošėme su įvairia žvejybine atributika. Gražus išlydėjimas buvo ir vienos garbaus amžiaus moters, kuomet viena iš artimųjų pasakė gražią kalbą apie jos gyvenimą ir pavaišino visus salėje pagal velionės receptą paskutinį kartą iškeptu pyragu. Tokius prašymus norisi kuo tobuliau įgyvendinti, nes jie atneša be galo daug šilumos“, – teigs Karolina.
Lankantis šioje vietoje ašarų nesuvaldė ir laidos „Gyvenimas versle“ vedėja Dovilė Urbanaitė, todėl nenuostabu, jog atsisveikino namų darbuotojai neretai sulaukia klausimo, kaip to kasdien juos supančio liūdesio ir skausmo neparsinešti į savus namus.
„Viskas, ką mes galime padaryti, tai sutelkti dėmesį į organizacinius klausimus, paimti kuo didesnę naštą nuo klientų pečių, įnešti aiškumo į tai, kas vyksta. Tai yra sritis, kur negali būti net menkiausios klaidos. Tai atsisveikinimas su mylimu žmogumi, vieną kartą, paskutinį kartą, todėl kiekviena smulkmena, kiekviena detalė yra svarbi ir kai visą dėmesį sukoncentruoji į tas detales, nebelieka kada galvoti apie skausmą“, – nematomus užkulisius atskleis Karolina.
Visgi, nors atsisveikinimo namų kolektyvas uoliai dirba, keisdami įsisenėjusius laidotuvių stereotipus, jie išlaiko pagarbą ir orumą šiam skaudžiausiam gyvenimo etapui. Karolina teigia, jog savų emocijų slėpti nevalia, tačiau Anapilin išėjęs artimasis visad liks šalia tol, kol apie jį gyvuos prisiminimai.
„Vargu, ar yra kitokios aplinkybės, kada mes galime leisti sau šitaip liūdėti. Esu mačiusi, kuomet žmogui labai skauda, jam yra sunku šnekėti, norisi verkti, o šalia sėdi artimasis, kuris nori padėti ir bando visais būdais raminti. To nereikėtų daryti. Visu pirma, reiktų leisti savo emocijoms išeiti, jų nevengti ir nebijoti. Kuomet mes netenkame artimo žmogaus, mes netenkame jo fizinio kūno, prie kurio esame prisirišę. Bet iš tiesų, meilė tam žmogui, ryšys su tuo žmogumi mūsų viduje lieka tol, kol mes apie jį galvojame, kol prisimename. Todėl norėčiau palinkėti nepamiršti tų, kurių netekome, nes tai nereiškia, kad jie išėjo iš mūsų gyvenimo, išėjo tik jų kūnas, bet jie visada bus šalia mūsų, tik ne tokiu pažįstamu pavidalu“, – laidoje kalbės atsisveikinimo namų administracijos vadovė.
„Gyvenimas versle“ – tai laida, kurioje laidos vedėja Dovilė Urbanaitė pristatys ir atskleis šalyje veikiančių įdomiausių, populiariausių bei netikėčiausių verslų istorijas. Lietuva koja kojon žengia su pasauliniais inovacijų pokyčiais ir savo šalyje turi būrį kūrybingų, sumanių ir savo sritį išmanančių verslininkų, kurie suburdami profesionalias komandas gali didžiuotis atradę raktą į verslo sėkmę. Apie visą tai – kiekvieną sekmadienį, 10:30 val., tik per „Lietuvos ryto“ televiziją.
Auksė Šapelytė