17.3 C
Plungė
2024 / 09 / 08

„Sodra“: vidutinės darbo pajamos atskaičius mokesčius trečiąjį ketvirtį didėjo

Ar jau skaitėte?

Gyventojų darbo pajamos „į rankas“ trečiąjį metų ketvirtį buvo 119 eurų arba 10,7 proc. didesnės nei tokiu pat laikotarpiu prieš metus, praneša „Sodra“. Įstaigos skaičiavimais, vidutinės visą mėnesį dirbusių asmenų pajamos po mokesčių liepą-rugsėjį siekė 1235 eurus.

- Reklama -

Tuo metu darbo pajamos iki mokesčių išaugo 209 eurais, arba 11,7 proc., ir siekė 1989 eurus. Realiosios darbo pajamos augo apie 7 proc.

„Darbo pajamos į rankas didėjo beveik 11 proc. tuo tarpu metinė infliacija rugsėjį siekė beveik 4 proc. Taigi, skaičiuojame, kad realus darbo pajamų augimas siekė apie 7 proc.“, – antradienį „Sodros“ trečiojo ketvirčio gyventojų darbo pajamų apžvalgos pristatyme teigė įstaigos Statistikos, analizės ir prognozės skyriaus patarėja Kristina Zitikytė.

K. Zitikytės teigimu, turimais spalio duomenimis, pajamos augo ir šį mėnesį.

„Darbo pajamos ir spalį išlaikė augimo tempus, didėjo kiek daugiau nei 13 proc. Spalį vidutinės darbo pajamos apie siekė 2011 eurų. Tai priminimas mums, kad šiemet jau buvo nemažai mėnesių, kada vidutinės darbo pajamos pasiekdavo 2 tūkst. eurų ribą, ją viršydavo“, – sakė „Sodros“ specialistė.

Anot jos, visus metus stebima panaši tendencija – 7 iš 10 asmenų darbo pajamos didėjo, 2 iš 10 pajamos „nesikeitė ženkliai“, 1 – mažėjo. Be to, „Sodros“ atstovės teigimu, darbo pajamos pakilo 80 proc. asmenų, uždirbančių minimalų mėnesinį atlyginimą ar mažiau.

- Reklama -

„Jų tarpe skaičiuojame, kad 8 iš 10 pajamos didėjo, buvo po vieną asmenį iš to dešimtuko, kuriam pajamos galėjo mažėti arba nesikeisti“, – teigė K. Zitikytė.

„Sodros“ duomenimis, labiausiai, lyginant 2023 ir 2022 metų trečiąjį ketvirtį, darbo pajamos padidėjo statybos sektoriaus darbuotojams: 18,8 proc. iki 1 483 eurų „ant popieriaus“ arba maždaug 970 eurų „į rankas“ – vis tik mažiau nei šalies vidurkis. Pasak K. Zitikytės, atlyginimai statybose galimai didėjo pakeitus priedų už darbą lauko sąlygomis mokėjimo tvarkai, daliai statybininkų pasitraukus iš šešėlio dėl skaidriai dirbančiojo ID.

Savo ruožtu aukštos pridėtinės vertės informacijos ir ryšių veikloje darbo pajamos augo 8,7 proc., iki 3 113 eurų neatskaičius mokesčių.

Viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai, anot „Sodros“, didėjo panašiai kaip ir vidurkis – viešojo valdymo srities darbuotojams jie augo 11,6 proc. (iki 2 145 eurų neatskaičius mokesčių), sveikatos priežiūros ir socialinio darbo – 12,3 proc. (2 069 eurų „ant popieriaus“).

Aptarnavimo ir administracinės veiklų darbuotojams darbo pajamos augo apie 16 proc. (iki 1310 eurų neatskaičius mokesčių), didmeninės ir mažmeninės prekybos – 10,5 proc. (iki 1559 eurų iki mokesčių), apdirbamosios gamybos – 9,5 proc. (iki 1717 eurų „ant popieriaus“).

Darbo rinka išliko stabili

„Sodros“ teigimu, darbo rinka išlieka stabili, apdraustųjų praėjusį ketvirtį buvo 10 tūkst. daugiau nei analogišku laikotarpiu pernai.

„Padėtis darbo rinkoje šiemet išliko stabili, buvo mažiau aktyvumo. Darbuotojų tiek priimta, tiek atleista mažiau nei prieš metus“, – pastebėjo K. Zitikytė.

Anot K. Zitikytės, darbuotojų mažėja tik apdirbamosios gamybos ir prekybos sektoriuose. Jos teigimu, nuo pernai rugsėjo apdirbamoji pramonė neteko 7,3 tūkst. darbuotojų, nors nuosmukis fiksuojamas tik baldų gamyboje.

Tuo metu didmeninės prekybos darbuotojų nuo 2019 metų sumažėjo 6,2 tūkst., mažmeninės – 2 tūkst., o didžiuosiuose prekybos tinkluose dirba 22 proc. mažiau pardavėjų. Pasak „Sodros“ atstovės, tai rodo, kad sektorius automatizuojasi, mažėja dalies profesijų darbuotojų paklausa.

Lyginant su rugsėju prieš metus, šį rugsėjį didžiausias darbuotojų augimas fiksuotas transporto ir saugojimo srityje (12,7 tūkst.), administracinėje ir aptarnavimo veikloje (3,4 tūkst.). Tuo tarpu aukštos pridėtinės vertės sektoriuose rugsėjį dirbo apie 3,9 tūkst. daugiau apdraustųjų nei pernai, viešajame sektoriuje – apie 2,2 tūkst.

Nedarbo išmokos gavėjų per metus padaugėjo 9,5 tūkst., rugsėjį nedarbo išmoką gavo 77,6 tūkst. žmonių. K. Zitikytės teigimu, dažniausiai nedarbo išmokos gauna iki 30 m. (9,7 proc), 31–40 m. (7,1 proc.), virš 60 metų amžiaus asmenys (6,3 proc.).

„Nedarbo išmokų gavėjų skaičius augo, kadangi metų pradžioje buvo padidėjęs nedarbo lygis. Tai lėmė, kad nedarbo išmokos gavėjų gretos išaugo, apie 14 proc., palyginus su pernai. Reiškia, kad beveik 10 tūkst. daugiau žmonių gavo nedarbo išmoką nei prieš metus“, – teigė „Sodros“ atstovė.

Lukas Juozapaitis (ELTA)

TOP naujienos

Kova su elektronikos atliekomis pasaulyje: ar Lietuva pralaimės?

Kaip parodė tyrimas, 2022–2023 metais net 50 proc. šalies gyventojų įsigijo elektrinių transporto priemonių ir įrankių. Pusės tyrimo respondentų dalyvių motyvas įsigyti tokią įranga...

Kiekvieno šventinio stalo pažiba – marinuota silkė, kokios dar nesate ragavę: dietologė atskleidė, kiek jos galime suvalgyti

Artėjant Kalėdoms daugelis ima dairytis šventinių patiekalų receptų bei jų ingredientų. Vienas pagrindinių – marinuota silkė, be kurios neįsivaizduojami tradiciniai lietuviški Kūčių patiekalai. Gydytoja...

Įspūdingus paveikslus taškuojanti kaunietė: „Po vyro mirties tai tapo vaistu, kuris gydo“

Piešiniai, kuriami akrilinių dažų taškavimo metodu, nėra naujiena, tačiau kuomet internete tai atradusi ir susidomėjusi kaunietė Jūratė Beniuškevičienė stačia galva pasinėrė į kūrybą, ji...

Duonai – garbingiausia Kūčių stalo vieta: etnografė dalijasi duonos valgymo papročiais

Duona – vienas svarbiausių produktų daugelio kasdienybėje. Nors šiandien duona taip pat yra vertinama, anuomet senovės lietuviai laikėsi ir ypatingų su duona susijusių papročių....

Birželio 25-oji: vardadieniai, dienos INFO, Tarptautinė jūrininkų diena

Birželio 25-oji – Tarptautinė jūrininkų diena. Birželio dvidešimt penktoji – 177-oji metų diena (antroji 26-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 188 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Baniutė, Geismantas, Geismantė, Geistara, Geistaras, Geistautas, Geistautė, Geisvina,...

Tikslas išmokti valdyti savo finansus: rekomendavo TOP 5 knygas apie pinigus ir taupymą

Naujus metus dažniausiai pasitinkame ir su naujais tikslais. Jų sąrašo viršuje, šalia sveikesnių įpročių, neretai įvardijamas ir didesnis dėmesys biudžeto planavimui bei taupymui. Anot finansų valdymo ekspertės, siekiant protingai planuoti savo lėšas, ne visada...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS